home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
I Liga

ROUND1234567891011121314151617
1819202122232425262728293031323334

Season archive

GamesGoals1X2
3067362.4013443.79%8026.14%9230.07%

League table
2017/18OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Miedź Legnica34171255327+2663XWWX1710613414177641913
2Zagłębie Sosnowiec34177104533+1258LWWW1711152716176651817
3Chojniczanka34168104833+1556WLWL179442812177462021
44GKS Tychy34167114140+155WWWL1710432518176381622
5GKS Katowice34166124434+1054WXLL178362116178362318
61Wigry Suwałki34157124037+352WLLW178362317177461720
71Raków Częstochowa34149115040+1051XLOW175752221179262819
84Stal Mielec34149115146+551LLXW177552824177462322
93Podbeskidzie341113103737+046WWLL177641712174762025
101Chrobry Głogów341210124647-146LXLL177462623175662024
111Odra Opole34129133743-645WLLW178542018174491725
121Puszcza Niepołomice341111123838+044XOWO178452519173771319
13Bytovia Bytów341010143645-940LXXL178452320172691325
141Stomil Olsztyn134124183950-1139WWWL1782721181742111832
151Pogoń Siedlce34911144250-838XOLW172871422177372828
16Górnik Łęczna34811152942-1335LWLX177552119171610823
17Olimpia Grudziądz34710172437-1331LXOO175571516172510921
18Ruch Chorzów23496193657-2127LLWW1764718231732121834
1Stomil Olsztyn (-1)
2Ruch Chorzów (-6)

Results
Sunday, 3 June 2018
34GKS Katowice1-0Górnik Łęczna
34Stal Mielec0-4Podbeskidzie
34Raków Częstochowa1-1Pogoń Siedlce
34Zagłębie Sosnowiec0-2GKS Tychy
34Wigry Suwałki6-0Ruch Chorzów
34Puszcza Niepołomice1-1Miedź Legnica
34Chrobry Głogów0-1Stomil Olsztyn
34Chojniczanka4-0Bytovia Bytów
Play-offs
Saturday, 9 June 2018
l1Garbarnia Kraków1-1Pogoń Siedlce
Wednesday, 13 June 2018
l2Pogoń Siedlce1-2Garbarnia Kraków2-3

Top Scorers
16
Mateusz MACHAJ (Chrobry Głogów, 7p)
14
Szymon LEWICKI (Zagłębie Sosnowiec, 2p)
13
Patryk KLIMALA (Wigry Suwałki)
12
Adrian PALUCHOWSKI (Pogoń Siedlce)
11+2Paweł TOMCZYK (Podbeskidzie, 1p)

Artur SIEMASZKO (Stomil Olsztyn, 4p)
10
Patryk SZYSZ (Górnik Łęczna, 7p)

Wojciech KĘDZIORA (GKS Katowice, 3p)

Janusz SURDYKOWSKI (Bytovia Bytów, 2p)
9
Marcin WODECKI (Odra Opole, 1p)

Fabian PIASECKI (Miedź Legnica)

Szymon SKRZYPCZAK (Odra Opole, 4p)

Maciej DOMAŃSKI (Puszcza Niepołomice, 3p)

Valērijs ŠABALA (Podbeskidzie, 1p)
8
Bartosz NOWAK (Stal Mielec, 2p)

Adrian BŁĄD (GKS Katowice, 1p)

Kamil ZAPOLNIK (GKS Tychy, 2p)
+1Adam RYCZKOWSKI (Chojniczanka)

Mateusz PIATKOWSKI (Miedź Legnica)

Grzegorz LECH (Stomil Olsztyn, 3p)
+1Adam CZERKAS (Raków Częstochowa, 1p)

MARQUITOS (Miedź Legnica)

Jakub VOJTUS (GKS Tychy, 4p)