home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Druha Liga

ROUND12345678910111213141516171819202122
2324252627282930313233

Season archive

GamesGoals1X2
3329462.8415947.89%5717.17%11634.94%

League table
Grupa AOverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Ahrobiznes TSK2723137019+5170LWOW1412023410131111369
2Prykarpattya Ivano-Frankivsk2720255828+3062WLWW1311023215149232613
3Nyva Vinnytsya2713683421+1345WWLW14653149137152012
4Skala27124112929+040WWWW135261316147251613
5Veres Rivne27106112829-136WLWL14653201313418816
61Bukovina2797113240-834WLWL138142012141671228
71Nyva Ternopil2696112529-433LWLL14635181412336715
8Polissya2793153144-1330LWOL135261118144192026
9Podillya2654172044-2419LLLO135171321130310723
10Arsenal Bila Tserkva2741221862-4413LLLL1321101230142012632
11FK Ternopil000000+00LLLL000000000000

Final league table
Grupa BOverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1SC Dnipro-13326348715+7281WWWW1715114351611234410
2Metalist 19253321487727+5067WWLX1712324512169163215
3Enerhiya NK33194106732+3561WXLW1710253115169253617
4Tavriya3318785933+2661WWWW1712144016166641917
51Myr33141184730+1753WLWL178543016166641714
61Ovidiopol33157115440+1452LXWX169252715176562725
7Nikopol-NPHU331112103634+245LXWL167721812174581822
81Dnipro133167105734+2337WXLL1710343314166462420
91Mykolaiv-233107164158-1737LLLW164481932176382226
101Inhulets-23347222970-4119LWWL1627715281720151442
111Sudnobudivnyk3354243395-6219LLLW16221216431732121752
12Metalurh Zaporizhzhya33213014133-1197LLLL162014967170116566
1Dnipro (-18)

Results
Saturday, 2 June 2018
29Nyva Vinnytsya2-0Ahrobiznes TSK
33Tavriya9-0Metalurh Zaporizhzhya
29Bukovina3-1Arsenal Bila Tserkva
29Nyva Ternopil1-2Veres Rivne
29Polissya0-1Skala
33Ovidiopol3-4Myr
33Nikopol-NPHU1-2Enerhiya NK
33Inhulets-20-6SC Dnipro-1
29Podillya0-3Prykarpattya Ivano-Frankivsk
33Sudnobudivnyk1-5Metalist 1925
33Mykolaiv-21-2Dnipro
Play-offs
Saturday, 9 June 2018
CAhrobiznes TSK1-0SC Dnipro-1

Top Scorers
23
Serhiy DAVYDOV (Metalist 1925, 1p)
19+1Ihor KHUDOBYAK (Prykarpattya Ivano-Frankivsk)
+1Bohdan SEMENETS (Ahrobiznes TSK, 2p)
18
Vadym VORONCHENKO (Tavriya, 1p)
16
Vitaliy HRUSHA (Ahrobiznes TSK, 3p)
15+3Igor KOHUT (SC Dnipro-1)
14
Roman BOCHAK (Enerhiya NK)

Dmytro SHASTAL (Enerhiya NK)
12
Artem DOVBYK (Dnipro, 1p)
11+2Ivan DOTSENKO (Myr, 2p)

Yaroslav ZAKHARCHENKO (Ovidiopol, 1p)
+3Vladyslav VOITSEKHOVSKYI (SC Dnipro-1)

Serhiy MOLOCHKO (Enerhiya NK)
9
Serhiy KYSLENKO (Veres Rivne)
+4Oleh KOZHUSHKO (SC Dnipro-1)
+1Andriy SKAKUN (Ahrobiznes TSK)

Vladyslav KRAYEV (Metalist 1925)

Yevheniy VITENKO (Mykolaiv-2, 1p)
8
Mykola TEMNYUK (Ahrobiznes TSK)
+1Oleksandr NAZARENKO (Dnipro)

Yehor CHEHURKO (SC Dnipro-1)
+1Dmytro MAKHNYEV (Enerhiya NK, 3p)
+1Vadym SHAVRIN (Polissya, 2p)

Ivan MYKHAILENKO (Dnipro)
+1Mykhailo KOLOMOYETS (Nikopol-NPHU, 4p)