home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Druha Liga

ROUND12345678910111213141516171819
2021222324252627282930313233

Season archive

GamesGoals1X2
1373002.185842.34%4029.20%3928.47%

League table
Grupa AOverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Kalush14752159+626XWWW752061723298
2Minaj147342113+824LWXW76101537124610
32Cherkashchyna-Akademiya146441612+422WLWO7412116723256
4Veres146351010+021XWLW712448751162
52Nyva Vinnytsya144821210+220LOWO716054732276
6Polissya1346389-118OLLW613224733165
7Podillya144461112-116WWWL721456723266
8Nyva Ternopil13346914-513LLWL611459723245
9Bukovina133281223-1111LLLX7115514621379
10Chaika13175911-210LXLX705246612355

League table
Grupa BOverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Kremin14941236+1731WWWL77001307241106
2Krystal149142515+1028WWWW7700166721499
3Hirnyk147522719+826XXXW743017117322108
4MFC Metalurh Zaporizhzhya136252015+520LXWW42209294051113
5Myr135351816+218XXWX75111256024611
6Tavriya144641918+118WLWL8332109613299
7Enerhiya NK144371417-315XWLL7313657124812
8Ovidiopol143471222-1013LLXL7331957016317
9Mykolaiv-2143471123-1213LOLL72327107115413
10Nikopol-NPHU142210826-188LOLW8017520621336

Results
Saturday, 20 October 2018
14Tavriya2-0Mykolaiv-2
14Hirnyk2-2Enerhiya NK
14Ovidiopol1-2Krystal
14Nikopol-NPHU1-4Kremin
Sunday, 21 October 2018
14Veres1-1Kalush
14Cherkashchyna-Akademiya3-0Minaj
14Podillya2-0Nyva Vinnytsya
Fixtures
Sunday, 21 October 2018
14MFC Metalurh Zaporizhzhya-Myr
Monday, 22 October 2018
14Nyva Ternopil-Chaika
14Polissya-Bukovina
Saturday, 27 October 2018
15Kremin-Tavriya
15Bukovina-Nyva Vinnytsya
15Nyva Ternopil-Podillya
15Krystal-Hirnyk
15Enerhiya NK-Myr
15Mykolaiv-2-Ovidiopol
15Chaika-Cherkashchyna-Akademiya
15Kalush-Polissya
15Minaj-Veres
15MFC Metalurh Zaporizhzhya-Nikopol-NPHU

Top Scorers
12Oleksiy BOIKO (Myr, 2p)
11Kostyantyn CHERNIY (Kremin, 1p)
7Ihor YAROVOI (Hirnyk, 2p)
Vadym VORONCHENKO (Tavriya, 2p)
Robert HEHEDOSH (Minaj, 2p)
Dmytro SKAKUN (Kalush, 4p)
Ihor BUKA (Hirnyk)
6Eduard SARAPIY (MFC Metalurh Zaporizhzhya, 4p)
5Andriy BARLADYM (Krystal)
Andriy STORCHOUS (Cherkashchyna-Akademiya)
Mykhailo SHESTAKOV (Nyva Vinnytsya)
Anatoliy NURIEV (Minaj, 2p)
4Anatoliy MASALOV (Tavriya)
Pavlo FEDOSOV (Nyva Vinnytsya)
Anton YAREMENKO (Veres)
Roman LOKTIONOV (Cherkashchyna-Akademiya)