home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Druha Liga

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoals1X2
40922.291845.00%922.50%1332.50%

League table
Grupa AOverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
12Nyva Ternopil330060+69WWW-110010220050
21Polissya430173+49LWWW220051210122
31Kalush422051+48OWWO211021211030
4Veres321031+27XWW-110010211021
5Podillya421132+17OWWL210122211010
6Obolon-2421145-17OLWW211021210124
7Uzhhorod411255+04OLLW201112210143
81Dinaz310236-33WLL-310236000000
91Chaika301202-21LLO-100101201101
101Nyva Vinnytsya401327-51XLLL201114200213
111Bukovina4004410-60LLLL200215200235

League table
Grupa BOverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
11Krystal431090+910WWOW220040211050
21Hirnyk4310114+710XWWW321084110030
3Enerhiya NK431073+410WWXW220041211032
41VPK-Ahro430161+59WLWW220040210121
51Mykolaiv-2422085+38XXWW211032211053
64Tavriya310213-23WLL-110010200203
71Alians302123-12LXX-101011201112
81Avanhard-2301224-21LOL-201112100112
91Nikopol-NPHU401328-61LXLL101011300317
101Real Pharma Odesa4013111-101LXLL3003010101011
11Chornomorets-2300318-70LLL-100102200216

Results
Saturday, 17 August 2019
4Nyva Vinnytsya1-1Veres
4Tavriya1-0Nikopol-NPHU
4Nyva Ternopil1-0Polissya
4Hirnyk3-3Mykolaiv-2
4Real Pharma Odesa0-5Krystal
4Dinaz3-2Bukovina
4Obolon-20-0Kalush
4Avanhard-21-2Enerhiya NK
4Uzhhorod0-0Podillya
4VPK-Ahro1-0Alians
Fixtures
Sunday, 25 August 2019
5Veres-Uzhhorod
5Polissya-Dinaz
5Krystal-Hirnyk
5Enerhiya NK-Chornomorets-2
5Nikopol-NPHU-Avanhard-2
5Podillya-Obolon-2
5Mykolaiv-2-VPK-Ahro
5Chaika-Nyva Vinnytsya
5Kalush-Nyva Ternopil
5Alians-Tavriya

Top Scorers
4Andriy BARLADYM (Krystal)
3Valeriy STEPANENKO (Obolon-2, 3p)
Roman BOCHAK (Enerhiya NK)
Andriy RIZNYK (Nyva Ternopil)
Serhiy HVOZDEVYCH (Hirnyk)
Yevhen KATELIN (Hirnyk)
2Serhiy TSOI (Krystal, 1p)
Yaroslav HALENKO (Polissya)
Vasyl PALAHNYUK (Bukovina, 2p)
Oleksandr TOLHARENKO (Mykolaiv-2, 1p)
Yevheniy NEMTINOV (Polissya, 1p)
Serhiy MASHTALIR (Uzhhorod)
Bohdan SHMYHELSKYI (VPK-Ahro)
Andriy LIPOVUZ (Podillya)
Marat DAUDOV (Polissya)
Ihor BUKA (Hirnyk)
Adrian PUKANYCH (Uzhhorod)
Yevhen ZARICHNYUK (Mykolaiv-2)