ALB

ALG

ARG

ARM

AUS

AUT

AZE

BEL

BIH

BLR

BOL

BRA

BUL

CHI

CHN

COL

CRC

CRO

CYP

CZE

DEN

ECU

EGY

ENG

ESP

EST

FIN

FRA

GEO

GER

GRE

HUN

IRL

IRN

ISL

ISR

ITA

JPN

KAZ

KOR

LTU

LVA

MDA

MEX

MKD

MLT

MNE

NED

NIR

NOR

PAR

PER

POL

POR

QAT

ROU

RSA

RUS

SCO

SRB

SUI

SVK

SVN

SWE

TUR

UKR

URU

USA

VEN
home
account
help
support
FAQ
A to Z

 
Vysshaya Liga
Pervaya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

GamesGoals1X2
2405772.409840.83%6828.33%7430.83%

TABLE
2016OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1BATE3022447325+4870WLLW1512214391510233016
2Shakhter3017854620+2659XWWW15942278158431912
3Dinamo Minsk30151054628+1855LWWW1510322510155732118
4Minsk3015874924+2553WWWW157442412158432512
5Torpedo Zhodino3013984733+1448XXWW156452215157532518
6Vitebsk30126123026+442LWWW156451514156271512
7Isloch30118113339-641WLLO156361922155551417
81Brest30117123838+040WOWL155551821156272017
91Gorodeya3081483639-338LXXO155732115153751524
101Slavia Mozyr3098133349-1635WLXL157352223152581126
111Krumkachy3096152439-1533LOLL157171416152581023
12Slutsk30612122234-1230LOOL15564141315168821
13Neman Grodno3078152136-1529LOLL15447141915348717
14Naftan3078152546-2129WXLW155641616152211930
151Belshina30510153445-1125XXOL152671421153482024
161Granit30510152056-3625XLLL15267926153481130

RESULTS
Sunday, 27 November 2016
30BATE5-0Gorodeya
30Belshina1-1Granit
30Slavia Mozyr1-0Dinamo Minsk
30Brest3-0Vitebsk
30Torpedo Zhodino1-1Shakhter
30Neman Grodno0-1Naftan
30Minsk1-0Krumkachy
30Isloch2-0Slutsk

TOP SCORERS
 15 +1Mikhail GORDEICHUK (BATE, 3p)
+1Vitali RODIONOV (BATE)
 12 
Vadim DEMIDOVICH (Torpedo Zhodino, 3p)
+1Nikolai YANUSH (Shakhter, 1p)
 10 
Joel FAMEYEH (Brest)
 9 
Denis LAPTEV (Shakhter, 1p)

Roman VOLKOV (Vitebsk)
 8 
Nemanja ČOVIĆ (Minsk)

Vladimir KHVASCHINSKY (Dinamo Minsk)

Valerian HVILIYA (BATE, 1p)

Anton SAROKA (Gorodeya)
+1Terenty LUTSEVICH (Torpedo Zhodino)

Artem SOLOVEI (Vitebsk)

Dmitri LEBEDEV (Gorodeya)
 7 
Vyacheslav HLEB (Krumkachy, 1p)

Leonid KOVEL (Minsk)

Maksim SKAVYSH (Torpedo Zhodino)

Mikhail AFANASYEV (Torpedo Zhodino)
 6 
Aleksandr SACHIVKO (Minsk, 4p)
+1Aleksandr VOLODKO (BATE)
+1Mirko IVANIĆ (BATE)

Vitali BULYGA (Belshina, 1p)

Pavel SAVITSKY (Neman Grodno)

Aleksandr SHAGOIKO (Isloch, 3p)

Aleksandr DEMESHKO (Brest, 4p)

Dmitri IGNATENKO (Gorodeya, 1p)

Luka ROTKOVIĆ (Dinamo Minsk, 1p)

Igor STASEVICH (BATE)

 
Copyright © SoccerAssociation.com. All rights reserved. Privacy.