home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Pervaya Liga

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoals1X2
1894902.596634.92%5126.98%7238.10%

League table
2018OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Energetik-BGU2620426119+4264WWWW1310303410131012279
2Slavia Mozyr2518705710+4761WWWX12840285131030295
3Belshina2517445419+3555LWWL131021319127232310
4Lida2515463715+2249WWWW1372421912822166
5Naftan259972623+336XLWW135441211124531412
6Granit2681172829-135LOWX133551216135621613
7Lokomotiv Gomel2581073725+1234XWLL125341812133731913
8Slonim2596103636+033WLWL123451217136252419
92YuAS2569102131-1027WLLX133371018123631113
101Smorgon2569101738-2127LOLO12255618134451120
111Khimik2575132638-1226LLLX123451417134181221
12Orsha2563162645-1921LLWL133281626123181019
13Volna2547142047-2719LLOO12246122013238827
14Baranovichi2547141632-1619WWLL13148513123361119
15Chist2617182883-5510LLLL1312101246130581637

Results
Saturday, 13 October 2018
26Slavia Mozyr4-0Naftan
26Smorgon0-0Granit
26Khimik1-3Belshina
26Orsha1-3Baranovichi
26Lokomotiv Gomel3-1YuAS
26Slonim1-4Energetik-BGU
26Chist1-2Lida
Saturday, 20 October 2018
27Belshina0-2Slavia Mozyr
27Lida4-0Khimik
27Naftan1-1Lokomotiv Gomel
27Energetik-BGU2-1Volna
27Baranovichi2-1Chist
27Granit1-2Slonim
27YuAS1-0Smorgon
Fixtures
Saturday, 27 October 2018
28Slavia Mozyr-Lida
28Smorgon-Naftan
28Khimik-Baranovichi
28Volna-Granit
28Lokomotiv Gomel-Belshina
28Slonim-YuAS
28Chist-Orsha
Saturday, 3 November 2018
29Belshina-Smorgon
29Lida-Lokomotiv Gomel
29Naftan-Slonim
29Baranovichi-Slavia Mozyr
29Granit-Energetik-BGU
29Orsha-Khimik
29YuAS-Volna

Top Scorers
18Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)
13Dmitri GOMZA (Belshina, 1p)
12Evgeni YUDCHITS (Energetik-BGU)
10Dmitri BAIDUK (Belshina)
Maksym SLYUSAR (Slavia Mozyr, 1p)
9Andrei SOLOVEI (Slonim, 1p)
Kirill SIDORENKO (Belshina)
8Anton LUKASHIN (Granit, 1p)
Andrey MIKHALCHUK (Khimik)
Andrei LYASYUK (Lida)
Aleksandr ANUFRIEV (Slavia Mozyr)
7Sergei VOLODKO (Volna, 2p)
Vladislav VASILEV (Energetik-BGU, 1p)
6Aleksei BELEVICH (Naftan)
Aleksei NOSKO (Energetik-BGU)
Artem PETRENKO (Slavia Mozyr)
Denis KOZLOVSKY (Lokomotiv Gomel)
5Aleksandr KRASI (Slonim)
Igor LISITSA (Lida)
Vladislav ZNAK (Orsha)
Evgeni KALININ (Orsha)
Dmitri VASHKEL (Lokomotiv Gomel)
Vadim SPASYUK (Slonim)
Denis GOLENKO (Belshina, 3p)
Azam RADZHABOV (Naftan)