home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Vtoraya Liga

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoals1X2
2107803.719444.76%3315.71%8339.52%

League table
2018OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Rukh2823418716+7173WWWW1411215412141220334
2NFK Minsk2823328016+6472WWWW1410224511141310355
31Sputnik2818467921+5858WWWX141013399148334012
41Oshmyany2818198233+4955LLLW1481536171410044616
52Uzda28144106446+1846WWWX147343122147163324
6Osipovichi28117105142+940LXXL147523013144282129
72Ivatsevichi28116114645+139LLXW148243422143471223
8Viktoriya28105133650-1435LXLX144281326146352324
91FC Molodechno2887134664-1831WWXL145362125143472539
102Neman Stolbtsy2894154292-5031WWWL147162338142391954
112SMI Autotrans2894153266-3431LLWX144191635145361631
121Kletsk2894153754-1731LWWL146261922143291832
13Energetik-BGATU2874174063-2325WLLW1444620271430112036
14Gorki2857163876-3822LXLL143472536142391340
15BumProm2822242096-768LLLL1400149501422101146

Results
Wednesday, 7 November 2018
18BumProm0-5Uzda
Saturday, 10 November 2018
30NFK Minsk4-1Ivatsevichi
30Neman Stolbtsy1-0Kletsk
30Sputnik8-0Gorki
30Uzda6-1SMI Autotrans
30Energetik-BGATU1-0Osipovichi
30Rukh1-0Oshmyany
30BumProm2-4FC Molodechno

Top Scorers
26
Dmitry KUPNEVSKY (Oshmyany, 1p)
22+1Aleksandr MRINSKY (Uzda, 6p)
21
Pavel PAMPUKHA (Rukh, 3p)
18
Aleksei SKVORCHEVSKY (Oshmyany)
+3Viktor LAGUTIN (Sputnik, 2p)
16+1Roman PASEVICH (Sputnik, 1p)
15+1Bogdan DUBOVIK (Neman Stolbtsy, 2p)

Ilya FEDORENKO (Ivatsevichi)
14
Sergei GOLOVCHIK (Rukh)

Sergei KOSHEL (NFK Minsk, 1p)
+2Dmitri ZHDANOK (NFK Minsk, 2p)
12+1Sergey KROT (FC Molodechno, 5p)
11
Aleksei KHODNEVICH (NFK Minsk)
10
Ilya KAZLOVSKY (Sputnik, 2p)
9+1Nikita DUDO (FC Molodechno)
8
Aleksandr MINKO (SMI Autotrans)

Yanush LADUTKO (Oshmyany, 2p)

Vladislav MOROZOV (Rukh)
7
Ilya TYUNIS (Oshmyany)
+1Ivan BORISEVICH (Sputnik)
+1Dmitri MULKEVICH (Rukh)

Andrei ARKHIPTSEV (Sputnik, 2p)

Sergei RUSAK (Kletsk, 4p)

Roman LAGUTKO (Viktoriya)
+3Aleksei KASHEVSKY (Uzda)
+1Artur KUPREYCHIK (Energetik-BGATU)
+1Sergei KOZEKA (Uzda)

Dmitri PETROVSKY (Ivatsevichi, 1p)

Yaroslav ORESHKEVICH (Rukh)

Pavel BASKAKOV (NFK Minsk, 1p)