home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Vysshaya Liga

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoals1X2
1233112.525343.09%2822.76%4234.15%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
11Dinamo Brest1612313710+2739WLWW86112668620114
21BATE151212286+2237WWWO87011737511113
3Shakhter1410132211+1131WWOL8611157640274
42Isloch169252319+429WXWL87101438215916
51Dinamo Minsk159152215+728WLWL8503138741297
61Torpedo Zhodino168352319+427LLWX842210784131312
71Neman Grodno166371922-321XOWW81343985031613
81Gorodeya155551114-320LOWW732256823368
9Slavia Mozyr145361717+018LLXX621399832388
10Vitebsk154561419-517XLLW83321197124310
11Slutsk164571224-1217WOWL8323815813449
121Minsk162861925-614XXLW824291180441014
131Energetik-BGU163582239-1714LWLX813491682241323
14Gomel163492428-413XWOL8125101382241415
15Dnyapro152491425-1110LLLL71248128125613
16Torpedo Minsk151311418-146LLLL7115288026210

Results
Saturday, 13 July 2019
15BATE4-1Torpedo Zhodino
15Torpedo Minsk1-2Gomel
15Neman Grodno0-0Slutsk
Sunday, 14 July 2019
15Dinamo Brest1-2Dinamo Minsk
Friday, 19 July 2019
16Neman Grodno1-1Gomel
16Energetik-BGU0-1Slutsk
Saturday, 20 July 2019
16Dinamo Brest4-1Torpedo Zhodino
16Gorodeya1-2Isloch
Sunday, 21 July 2019
16Vitebsk1-1Minsk
Fixtures
Saturday, 10 August 2019
17Dinamo Minsk-Minsk
17Gomel-Slutsk
17BATE-Energetik-BGU
17Shakhter-Neman Grodno
17Torpedo Zhodino-Slavia Mozyr
17Vitebsk-Gorodeya
17Isloch-Torpedo Minsk
17Dnyapro-Dinamo Brest

Top Scorers
8Denis LAPTEV (Dinamo Brest)
Vitaliy KVASHUK (Gomel)
6Stanislav DRAGUN (BATE)
Momo YANSANÉ (Isloch)
Ruslan BOLOV (Gomel)
Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
Maksim SKAVYSH (BATE)
Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)
Elis BAKAJ (Shakhter, 3p)
Igor STASEVICH (BATE)
5Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 1p)
Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)
Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 3p)
Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino)
Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 2p)
Nikolai YANUSH (Shakhter)
Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)
Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
Marko OBRADOVIĆ (Torpedo Zhodino)
4Valeriy GROMYKO (Shakhter)
Oleksandr NOYOK (Dinamo Brest)
Artem VASILEV (Minsk)
Aleksei ZALESKY (Dnyapro)
Evgeni SHEVCHENKO (Minsk)
Ilya SHKURIN (Energetik-BGU)
Valeri GORBACHIK (Torpedo Zhodino)
Aleksandr MAKAS (Isloch)