home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Pervaya Liga

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoals1X2
1123413.045347.32%2320.54%3632.14%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Smolevichi151221356+2938WXWW86112067610150
2Belshina151131429+3336XXWW85212267610203
3Lokomotiv Gomel1510233212+2032LXWW8800233722399
4Rukh157714015+2528XXWW953125106240155
5Sputnik158342719+827LXXX732213118512148
6Lida157442215+725LWLX84221277322108
7Naftan156542922+723WWLW934215146312148
81Orsha156181729-1219WLWL63125593061224
92Granit155371524-918WWLW842211137115411
102Khimik155191637-2116LLWL841311117106526
111NFK Minsk154471822-416LXXW722310128224810
12Volna143381522-712LLLL830510126033510
13Slonim15258823-1511WWLX72236108035213
14Smorgon1531112041-2110WWLL511378102081333
15Baranovichi150213545-402LLLL60062219027324

Results
Saturday, 20 July 2019
15Belshina1-1NFK Minsk
15Khimik0-4Naftan
15Orsha1-2Lida
15Volna2-4Smorgon
15Slonim1-0Baranovichi
15Smolevichi1-1Lokomotiv Gomel
15Sputnik2-2Rukh
Saturday, 17 August 2019
16Belshina2-2Rukh
16Naftan3-2Lida
16Baranovichi0-5Smolevichi
16Granit2-0Lokomotiv Gomel
16Orsha2-1NFK Minsk
16Slonim2-1Khimik
16Sputnik3-5Smorgon
Fixtures
Saturday, 24 August 2019
17Baranovichi-Granit
17Smorgon-Belshina
17Khimik-Smolevichi
17Orsha-Rukh
17Lokomotiv Gomel-Volna
17Slonim-Naftan
17NFK Minsk-Lida
Saturday, 31 August 2019
18Lida-Rukh
18Naftan-NFK Minsk
18Baranovichi-Volna
18Granit-Khimik
18Orsha-Smorgon
18Smolevichi-Slonim
18Sputnik-Lokomotiv Gomel

Top Scorers
14Aleksandr YUSHIN (Belshina, 1p)
11Dmitri IVANOV (Orsha)
10Vadim DEMIDOVICH (Rukh)
8Andrei LYASYUK (Belshina)
7Dmitri GOMZA (Smolevichi, 2p)
Vladimir KOZKO (Smorgon, 3p)
6Andrey SOLOVEY (Lokomotiv Gomel)
Evgeni BARSUKOV (Smolevichi)
Ilya KUKHARCHIK (Belshina)
Artem KOMAROV (Khimik, 2p)
5Evgeni NIKITIN (Sputnik)
Denis KOZLOVSKY (Lokomotiv Gomel)
Ruslan ZAERKO (Lida)
Valeriy POTOROCHA (Sputnik, 2p)
4Aleksandr YANCHENKO (Naftan)
Yaroslav BOHUNOV (NFK Minsk)
Sergei VOLODKO (Volna)
Vitaliy GANICH (Smorgon)
Anatoli MAKAROV (Smolevichi)
Andrei ALSHANIK (Naftan, 1p)
Aleksei TESLYUK (Rukh)
Pavel PAMPUKHA (Rukh, 2p)
Pavel RASSOLKO (Volna, 2p)
Ivan VERAS (Granit)
Denis GRECHIKHO (Rukh)
Vasiliy ZHURNEVICH (Slonim)
Viktor LAGUTIN (Sputnik)
Mikalay ZYANKO (Lida, 1p)
Maksim CHIZH (Rukh)
Dmitry HARNAVTSOV (Smorgon)