ALB

ALG

ARG

ARM

AUS

AUT

AZE

BEL

BIH

BLR

BOL

BRA

BUL

CHI

CHN

COL

CRC

CRO

CYP

CZE

DEN

ECU

EGY

ENG

ESP

EST

FIN

FRA

GEO

GER

GRE

HUN

IRL

IRN

ISL

ISR

ITA

JPN

KAZ

KOR

LTU

LVA

MDA

MEX

MKD

MLT

MNE

NED

NIR

NOR

PAR

PER

POL

POR

QAT

ROU

RSA

RUS

SCO

SRB

SUI

SVK

SVN

SWE

TUR

UKR

URU

USA

VEN
home
account
help
support
FAQ
A to Z

 
Prva liga
Vtora Liga | latest | squads | Kup na Makedonija

ROUND1234567891011121314151617
18192021222324252627282930313233

GamesGoals1X2
1804572.538044.44%5731.67%4323.89%

TABLE
2016/17OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Vardar3625837524+5183OWWX1814404481811433116
2Shkëndija36201067139+3270WXXW1811524016189543123
3Rabotnički361412104941+854LLXX189542718185762223
4Pelister361410124435+952LLXW1811252510183871925
5Renova361313104237+552WXLW189722716184681521
6Sileks361114114143-247OWXL189542620182971523
7Pobeda361011153450-1641LWWW1867517191844101731
8Shkupi36813152739-1237XLWL185941917183411822
9Bregalnica Stip36412203969-3024WLLL1847725251805131444
10Makedonija Gjorče Petrov36411213580-4523XWLL18261018401825111740

RESULTS
Wednesday, 31 May 2017
36Vardar0-0Sileks
36Pobeda0-3Renova
36Bregalnica Stip6-2Rabotnički
36Shkëndija3-1Pelister
36Shkupi1-1Makedonija Gjorče Petrov
Play-offs
Sunday, 4 June 2017
l1Shkupi4-1Novaci
Wednesday, 7 June 2017
l2Novaci1-3Shkupi2-7

TOP SCORERS
 20 
Besart IBRAIMI (Shkëndija, 1p)
 13 
Igor NEDELJKOVIC (Sileks, 2p)
 12 +1Alen JASAROVSKI (Makedonija Gjorče Petrov, 1p)

Ferhan HASANI (Shkëndija, 1p)
 11 
BALOTELLI (Vardar)

Stojan VELINOV (Renova)

LUCAS Ferreira (Pelister, 1p)

Dejan BLAZEVSKI (Vardar, 2p)
+2Goran ZDRAVKOV (Bregalnica Stip, 4p)
 9 
Damir KOJAŠEVIĆ (Vardar)

JUAN FELIPE Alves (Vardar, 2p)
 8 
Nikola SHARKOSKI (Pobeda)
+1Baže ILIJOSKI (Pelister, 2p)

Marjan RADESKI (Shkëndija)

Armend GAFURI (Renova)

Blagoja GESOSKI (Pobeda, 2p)
 7 
Suad SAHITI (Rabotnički)

Boban NIKOLOV (Vardar)
+1Filip IVANOVSKI (Rabotnički, 4p)

Tigran BARSEGHYAN (Vardar)
 6 
Dejan CVETANOSKI (Pobeda, 1p)

Elif ELMAS (Rabotnički)

Armend ALIMI (Shkëndija)

STÊNIO Marcos JÚNIOR (Shkëndija)
+3Boban GEORGIEV (Bregalnica Stip)

Riste NAUMOV (Bregalnica Stip)

Antonio BUJCEVSKI (Pelister)

Dino MEDJEDOVIC (Shkëndija)

 
Copyright © SoccerAssociation.com. All rights reserved. Privacy.