home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Ligat ha'Al

ROUND1234567891011
1213141516171819202122
2324252627282930313233

Season archive

GamesGoals1X2
1984322.188040.40%6231.31%5628.28%

League table
2008/09OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Maccabi Haifa33191044924+2567XWWW1711512814168532110
2Hapoel Tel Aviv33171064928+2161LWLX1711513012166551916
3Beitar Jerusalem133161254728+1957XWLW179713015167541713
4Maccabi Netanya33141274032+854WLOL177642017167632015
5Bnei Yehuda33147123831+749LOLW179442013165381818
6Maccabi Tel Aviv331111113635+144WWWL164751517177462118
7Maccabi Petach Tikva33815102633-739WLLO175661317163941316
8MS Ashdod33108154148-738LWOO1683524221725101726
91Bnei Sakhnin33712142641-1533WLOX165381220172961421
101Hapoel Petach Tikva3387183042-1231LLWL1654714171733111625
111Hakoach Ramat Gan33611162646-2029WLOL1637613191734101327
121Hapoel Kiriat Shmone3369182444-2027LOWW1635810201734101424
1Beitar Jerusalem (-3)

Results
Saturday, 30 May 2009
33Bnei Sakhnin3-1Bnei Yehuda
33Hapoel Kiriat Shmone1-2Maccabi Petach Tikva
33Hakoach Ramat Gan1-0Hapoel Petach Tikva
33Hapoel Tel Aviv1-2Maccabi Netanya
33Maccabi Tel Aviv1-0MS Ashdod
Monday, 1 June 2009
33Maccabi Haifa1-1Beitar Jerusalem
Play-offs
Tuesday, 2 June 2009
l1Maccabi Ahi Nazareth2-1Hakoach Ramat Gan
Saturday, 6 June 2009
l2Hakoach Ramat Gan1-2Maccabi Ahi Nazareth2-4

Top Scorers
14+1Eliran ATAR (Bnei Yehuda, 1p)

Shimon ABUHAZIRA (Hapoel Petach Tikva)

Barak ITZHAKI (Beitar Jerusalem, 1p)
13
Samuel YEBOAH (Hapoel Tel Aviv)
11
Dimitar MAKRIEV (MS Ashdod)

Thembinkosi FANTENI (Maccabi Haifa)
10
David REVIVO (MS Ashdod, 5p)

Pedro GALVÁN (Bnei Yehuda)
9
Maor BUZAGLO (Maccabi Tel Aviv)
+1Lior REFAELOV (Maccabi Haifa)
8+1Shalev MENASHE (Maccabi Netanya)

Idan SHRIKI (MS Ashdod)

Barak BADASH (Hakoach Ramat Gan, 2p)
7
Itay SHECHTER (Maccabi Netanya)

Aviram BARUCHYAN (Beitar Jerusalem, 1p)

Lior ASULIN (Maccabi Petach Tikva, 1p)

Amit BEN SHOSHAN (Beitar Jerusalem)
+1Eran ZAHAVI (Hapoel Tel Aviv)
6
Yaniv KATAN (Maccabi Haifa)

Samadu AWUDU (Bnei Sakhnin)

Pablo BASTIANINI (Maccabi Petach Tikva)

Yuval AVIDOR (Hapoel Kiriat Shmone)

Assi BALDUT (Bnei Yehuda, 2p)