home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Vysshaya Liga

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoals1X2
1974142.108543.15%4924.87%6331.98%

League table
2018OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1BATE2419324417+2760WLWW13103025811902199
2Shakhter2415633311+2251WWWL1292117312642168
31Vitebsk2415544016+2450WWLL131102265114521411
41Dinamo Minsk2414733116+1549XWLW1383215911641167
5Dinamo Brest2412844424+2044WWWW128312612124531812
6Torpedo Zhodino2413472816+1243WWWW111001173133461113
7Neman Grodno2511592826+238LLWW125341612136251214
8Slutsk25113112526-136LLLL134271114127141412
91Isloch2569101528-1327WWXW123457913355819
101Gomel2575131429-1526LLLL1234561513418814
11Minsk2559112831-324XLWW13355201812246813
12Gorodeya2557131931-1222LXLL12255913133281018
13Smolevichi2556141730-1321LLLW13337121712237513
141Luch2548132138-1720WXXL13346131912147819
151Torpedo Minsk2546151434-2018LWWL1123671314239721
16Dnepr2527161341-2813LLLL12156512131210829

Results
Friday, 19 October 2018
25Vitebsk3-1Dnepr
Saturday, 20 October 2018
25BATE3-2Gorodeya
25Shakhter1-0Neman Grodno
25Minsk3-3Dinamo Minsk
Sunday, 21 October 2018
25Dinamo Brest2-0Torpedo Minsk
25Slutsk0-3Torpedo Zhodino
25Smolevichi0-1Isloch
Monday, 22 October 2018
25Luch1-0Gomel
Fixtures
Friday, 26 October 2018
26Dnepr-Slutsk
26Isloch-Minsk
Saturday, 27 October 2018
26Torpedo Minsk-Vitebsk
26Neman Grodno-Luch
26Gorodeya-Smolevichi
Sunday, 28 October 2018
26Dinamo Minsk-Dinamo Brest
26Gomel-BATE
26Torpedo Zhodino-Shakhter

Top Scorers
12Evgeni SHIKAVKA (Slutsk, 1p)
11Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest)
10Kirill VERGEICHIK (Vitebsk, 3p)
Anton MATVEENKO (Vitebsk)
8Denis LAPTEV (Shakhter)
Dmitri LEBEDEV (Gorodeya, 1p)
7Maksim SKAVYSH (BATE)
Igor STASEVICH (BATE, 1p)
Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
6Vladimir KHVASCHINSKY (Dinamo Minsk)
Valeri ZHUKOVSKY (Neman Grodno, 3p)
Nikolai SIGNEVICH (BATE)
Mirko IVANIĆ (BATE)
Elis BAKAJ (Shakhter, 4p)
Valeri GORBACHIK (Torpedo Zhodino, 1p)
5Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 3p)
Vladislav KLIMOVICH (Torpedo Zhodino)
Dmytro YUSOV (Torpedo Zhodino, 1p)
Evgeni SHEVCHENKO (Minsk, 1p)
Roman GRIBOVSKY (Luch)
Ivan BAKHAR (Minsk)
Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino)