ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
B PFG
A PFG | 2015/16 | squads | Kupa

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
2255272.3411249.78%6127.11%5223.11%

League table
2015/16OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Pomorie3015963623+1354XOLW151023251515573118
21Lokomotiv Gorna30131164226+1650XWXL159332714154831512
31Sozopol30131074428+1649WLWL151041269153661819
4Litex B3014795038+1249WXWW159332513155462525
53Botev Galabovo30125133247-1541WOLW159332517153210730
61Ludogorets B30125134141+041LWWW157442516155191625
72Vereya301010103327+640WLWW15852236152581021
82Bansko30116134238+439LXLL157442412154291826
94Oborishte30116132933-439LLLL158341813153391120
10Pirin Razlog30108123141-1038LWXO159512311151311830
111Neftochimic3081483139-838WWXL156721717152761422
121Spartak Pleven3099123542-736OXWW157532214152491328
13Dobrudzha30810122733-634WXLO155641613153481120
14Septemvri Simitli3065192650-2423LLWW1544714201521121230
15Lokomotiv Mezdra3055202855-2720LLLL1543817271512121128
16Dunav Ruse000000+00----000000000000

Results
Sunday, 29 May 2016
30Pomorie1-1Lokomotiv Gorna
30Spartak Pleven0-0Dunav Ruse
30Septemvri Simitli0-1Botev Galabovo
30Sozopol1-0Oborishte
30Vereya3-0Pirin Razlog
30Neftochimic2-0Bansko
30Ludogorets B1-2Dobrudzha
30Litex B2-1Lokomotiv Mezdra

Top Scorers
14+1Tihomir KANEV (Lokomotiv Gorna)
13
Vasil KALOYANOV (Sozopol, 1p)
11
Petar DIMITROV (Lokomotiv Mezdra, 3p)

Valentine SMIRNOV (Ludogorets B, 2p)
10
Diyan DIMOV (Dunav Ruse, 4p)
9+1Georgi KIRILOV (Botev Galabovo, 1p)

Lyubomir BOZHINOV (Pomorie, 6p)
8
Borislav HAZUROV (Bansko, 2p)

Atanas CHIPILOV (Bansko)

Yuliyan NENOV (Dunav Ruse)

Ivan KOLEV (Oborishte)

Emanuil MANEV (Sozopol)

Grigor DOLAPCHIEV (Spartak Pleven, 2p)
7
Dimitar GEORGIEV (Pirin Razlog)

Metodi KOSTOV (Vereya, 1p)

Miroslav BUDINOV (Dunav Ruse)
+1Borislav BORISOV (Neftochimic)

ARS√ČNIO Martins (Litex B)

Ahmed AHMEDOV (Pomorie)

Ivan VINKOV (Vereya)
+1Dzhuneyt YASHAR (Vereya)