ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
latest | squads | Kubok

ROUND12345678910111213
14151617181920212223242526

Season archive

GamesGoalsHDA
1824372.408144.51%3921.43%6234.07%

League table
2009OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=BATE2619525516+3962WXOX13931308131021258
2=Dinamo Minsk2614843818+2050WWOW13823241113661147
3=Dnepr26124103126+540LWLO137242012135261114
4+1Naftan26122122839-1138LWLW139041816133281023
5+1Dinamo Brest2610883024+638WLWO136432011134451013
6+1Shakhter2610883328+538LWLL134541313136342015
7+2Neman Grodno26114112331-837WWWL13733138134181023
8-4Torpedo Zhodino2610793122+937LXOL135351812135441310
9+1Minsk26113123326+736WWWW136341210135082116
10-2Vitebsk26102142637-1132XLWW136161214134181423
11=MTZ-RIPO2686123438-430XLXL134361617134361821
--12=Gomel2685133147-1629LLXL135352024133281123
--13=Granit2667132739-1225WLLL134271522132561217
--14=Smorgon2629151746-2915LLOX13157721131481025

Results
Sunday, 8 November 2009
26BATE3-0Gomel
26Dinamo Minsk5-2Dnepr
26Vitebsk1-1MTZ-RIPO
26Granit2-1Shakhter
26Neman Grodno1-0Torpedo Zhodino
26Smorgon1-3Minsk
26Dinamo Brest2-0Naftan

Top Scorers
15
Sergei KRIVETS (BATE, 1p)

MAYCON Rogerio (Gomel)
12
Maksim SKAVYSH (BATE)
11+1Roman VASILYUK (Dinamo Brest, 1p)

Givi KVARATSKHELIA (MTZ-RIPO)
9
Dmitri MOZOLEVSKY (Dinamo Brest)
+1Andrei RAZIN (Minsk)
8
Aleksandr GAVRYUSHKO (Dinamo Minsk)
+1Andrei LYASYUK (Dnepr, 1p)
7
Dmitri OSIPENKO (Minsk, 1p)

Andrei SHERYAKOV (Torpedo Zhodino, 2p)
+1Ivan DENISEVICH (Neman Grodno, 2p)
+2Vitali RODIONOV (BATE)
+2Stanislav DRAGUN (Dinamo Minsk)

Aleksandr SAZANKOV (Dnepr)
+1Sergei KISLYAK (Dinamo Minsk, 2p)

Sergei KOSHEL (Minsk)
6
Vadim BOIKO (Torpedo Zhodino, 1p)

Maksim BERDNIK (Dnepr)

NICOLAS Ceolin (MTZ-RIPO, 1p)

Dmitri LEBEDEV (Vitebsk)

Igor ZYULEV (Naftan)

Vladimir SHAKOV (Vitebsk)

Nikolai RYNDYUK (Shakhter)