ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
latest | squads | Kubok

ROUND1234567891011
1213141516171819202122
2324252627282930313233

Season archive

GamesGoalsHDA
1984602.326532.83%6733.84%6633.33%

League table
2011OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=BATE33181235320+3366XLWX17971311416952226
2=Shakhter33171064624+2261WWWW16952238178542316
3=Gomel33131553624+1254LWWX1711512591621041115
4=Dinamo Minsk33147125043+749LLLW166372321178452722
5=Belshina33121294135+648WLWW174942020168352115
6+1Torpedo Zhodino33914103741-441OWWL164751924175751817
7-1Naftan33107163545-1037LLLL163671823177191722
8+1Neman Grodno33813123345-1237OWLO173681622165741723
9+2Minsk33811143340-735WXLO173681321165562019
10-2Dinamo Brest33811143846-835XXLL165472323173771523
-11-1Vitebsk3388172946-1732LLLX1752101322163671624
--12=Dnepr33614132951-2232WWWX163761118173771833

Results
Sunday, 27 November 2011
33Dnepr1-0Vitebsk
33Naftan1-2Belshina
33Shakhter4-0Gomel
33Dinamo Brest1-1BATE
33Neman Grodno0-0Torpedo Zhodino
33Dinamo Minsk3-4Minsk
Play-offs
Thursday, 1 December 2011
l1Partizan2-0Vitebsk
Sunday, 4 December 2011
l2Vitebsk2-1Partizan2-3

Top Scorers
13+1RENAN Bardini BRESSAN (BATE)
11+2BRUNO de Oliveira FURLAN (Dinamo Minsk, 2p)

Artem SOLOVEI (Torpedo Zhodino)

Yegor ZUBOVICH (Belshina, 1p)
10
Dmitri KOVB (Belshina, 1p)

Maksym LISOVYI (Gomel, 3p)
9+1Aleksandr ALUMONA (Shakhter)

Igor ZENKOVICH (Dnepr, 1p)
8+1Dmitri KOMAROVSKY (Shakhter)
+2Roman VASILYUK (Minsk, 1p)

Ihor KRIVOBOK (Torpedo Zhodino)
+1Pavel SITKO (Shakhter)
+1David LAZARI (Dinamo Brest, 2p)
7
Andrei TSEVAN (Dinamo Brest, 2p)

Pavel NEKHAICHIK (BATE)

Igors SLESARCUKS (Vitebsk)
6
LEONARDO Ramos (Dinamo Minsk)
+1Dmitri KHLEBOSOLOV (Naftan, 1p)

Nikolai KASHEVSKY (Gomel)

Aleksandr GAVRYUSHKO (Naftan)

RAFAEL GAƚCHO (Dinamo Minsk, 2p)

Pavel SAVITSKY (Neman Grodno)

Anton MATVEENKO (Dnepr)