ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Pervaya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND1234567891011121314151617
18192021222324252627282930313233

Season archive

GamesGoalsHDA
1653802.307444.85%4124.85%5030.30%

League table
2012OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=BATE3021545116+3568WOWL1511223110151032206
2=Shakhter3018755924+3561LWWX1584331131510322811
3=Dinamo Minsk3016863719+1856WWXW15933211215753167
4=Gomel3014883924+1550LLLW15753229157351715
5+1Neman Grodno30101194336+741WWLW156542315154652021
6-1Minsk30116133646-1039WOLX156542218155191428
7+1Belshina3079142640-1430WLOX156541713151410927
8+2Dinamo Brest3085172738-1129WOLL156271815152310923
9-2Naftan3078152340-1729LWWL155371318152581022
10-1Slavia Mozyr3076172258-3627LOOL156361317151311941
-11=Torpedo Zhodino3059161739-2224LLLL15447101915159720

Results
Sunday, 25 November 2012
33Dinamo Brest2-0Slavia Mozyr
33BATE2-1Shakhter
33Naftan1-2Minsk
33Belshina3-1Gomel
33Neman Grodno2-1Torpedo Zhodino
Play-offs
Thursday, 29 November 2012
l1Gorodeya1-0Torpedo Zhodino
Sunday, 2 December 2012
l2Torpedo Zhodino4-0Gorodeya4-1

Top Scorers
14
Dmitri OSIPENKO (Shakhter)
11+1Dmitri KOMAROVSKY (Shakhter)

RENAN Bardini BRESSAN (BATE, 3p)

Roman VOLKOV (Slavia Mozyr, 4p)
10
Ivan DENISEVICH (Neman Grodno, 3p)
9
Vladimir KHVASCHINSKY (Dinamo Brest)

Dmitri MOZOLEVSKY (BATE)
8
Nikolai YANUSH (Shakhter)
+2Andrei LYASYUK (Neman Grodno)

Vitali RODIONOV (BATE)

Leonid KOVEL (Minsk)
+1Dmitri PLATONOV (Gomel)
7
Aleksei RIOS (Shakhter)

Roman VASILYUK (BATE)

Nikolai KASHEVSKY (Gomel, 2p)

Stanislav DRAGUN (Dinamo Minsk)
6
Andrei SHERYAKOV (Gomel, 2p)

Ihor KRIVOBOK (Neman Grodno)

Pavel SAVITSKY (Neman Grodno)

Hernán FIGUEREDO (Dinamo Minsk, 1p)

Andrei RAZIN (Minsk, 2p)

Jovan DAMJANOVIĆ (Dinamo Minsk)