ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Pervaya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND12345678910111213141516
17181920212223242526272829303132

Season archive

GamesGoalsHDA
1924562.377438.54%5126.56%6734.90%

League table
2014OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=BATE32201116821+4771XWWW168803061612313815
2=Dinamo Minsk3218774421+2361LXLL161024271416853177
3=Shakhter32148103528+750XOWO168352213166551315
4=Torpedo Zhodino32131183830+850WOWW169342216164841614
5=Naftan321110114043-343LXLO166732119165381924
6=Gomel32108142941-1238WLLL166371819164571122
7=Minsk32164124536+952WWWW167362018169162518
8+1Neman Grodno32119124136+542WWWL164572120167452016
9-1Slutsk32117142634-840XLLW1675415111642101123
10=Belshina3288164256-1432LXWL164392325164571931
11=Dinamo Brest3275202968-3926LLLX1643915301632111438
-12=Dnepr32214161942-2320XXLX16169102116187921

Results
Saturday, 29 November 2014
32Dnepr1-1Slutsk
32Neman Grodno5-2Belshina
32Minsk5-2Dinamo Brest
Sunday, 30 November 2014
32Dinamo Minsk0-2Gomel
32BATE1-1Shakhter
32Torpedo Zhodino3-1Naftan
Play-offs
Wednesday, 3 December 2014
l1Vitebsk2-0Dnepr
Friday, 5 December 2014
l2Dnepr1-1Vitebsk1-3

Top Scorers
15+1Nikolai YANUSH (Shakhter, 1p)
14+2Aleksandr MAKAS (Minsk, 3p)
12
Mikhail GORDEICHUK (BATE, 1p)
+2Yegor ZUBOVICH (Neman Grodno, 1p)
11
Vitali RODIONOV (BATE)
+2Pavel SAVITSKY (Neman Grodno, 3p)
10
Dmitri KHLEBOSOLOV (Belshina, 4p)

Sergei KRIVETS (BATE, 3p)
9
Vadim DEMIDOVICH (Naftan)

Nikolai SIGNEVICH (BATE)
8
Nenad ADAMOVIĆ (Dinamo Minsk)
+1Gennadi BLIZNYUK (Gomel)

Roman VASILYUK (Dinamo Brest, 1p)

Igor STASEVICH (Dinamo Minsk, 1p)
7+1Dmitri KOMAROVSKY (Gomel)

Manuel BLEDA (Belshina)

Aleksandr YATSKEVICH (Torpedo Zhodino)

Ruslan HUNCHAK (Naftan, 3p)

Chigozie UDOJI (Dinamo Minsk)
+1Aleksandr KARNITSKY (BATE)

Yosuke SAITO (Slutsk, 3p)