ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Pervaya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
2405772.409840.83%6828.33%7430.83%

League table
2016OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=BATE3022447325+4870WLLW1512214391510233016
2=Shakhter3017854620+2659XWWW15942278158431912
3=Dinamo Minsk30151054628+1855LWWW1510322510155732118
4=Minsk3015874924+2553WWWW157442412158432512
5=Torpedo Zhodino3013984733+1448XXWW156452215157532518
6=Vitebsk30126123026+442LWWW156451514156271512
7=Isloch30118113339-641WLLO156361922155551417
8+1Dinamo Brest30117123838+040WOWL155551821156272017
9-1Gorodeya3081483639-338LXXO155732115153751524
10=Slavia Mozyr3098133349-1635WLXL157352223152581126
11=Krumkachy3096152439-1533LOLL157171416152581023
12=Slutsk30612122234-1230LOOL15564141315168821
13+1Naftan3078152546-2129WXLW155641616152211930
14-1Neman Grodno3078152136-1529LOLL15447141915348717
--15+1Belshina30510153445-1125XXOL152671421153482024
--16-1Granit30510152056-3625XLLL15267926153481130

Results
Sunday, 27 November 2016
30BATE5-0Gorodeya
30Belshina1-1Granit
30Slavia Mozyr1-0Dinamo Minsk
30Dinamo Brest3-0Vitebsk
30Torpedo Zhodino1-1Shakhter
30Neman Grodno0-1Naftan
30Minsk1-0Krumkachy
30Isloch2-0Slutsk

Top Scorers
15+1Vitali RODIONOV (BATE)
+1Mikhail GORDEICHUK (BATE, 3p)
12
Vadim DEMIDOVICH (Torpedo Zhodino, 3p)
+1Nikolai YANUSH (Shakhter, 1p)
10
Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
9
Denis LAPTEV (Shakhter, 1p)

Roman VOLKOV (Vitebsk)
8
Nemanja ČOVIĆ (Minsk)

Vladimir KHVASCHINSKY (Dinamo Minsk)

Valerian GVILIA (BATE, 1p)
+1Terenty LUTSEVICH (Torpedo Zhodino)

Dmitri LEBEDEV (Gorodeya)

Anton SAROKA (Gorodeya)

Artem SOLOVEI (Vitebsk)
7
Maksim SKAVYSH (Torpedo Zhodino)

Mikhail AFANASYEV (Torpedo Zhodino)

Vyacheslav HLEB (Krumkachy, 1p)

Leonid KOVEL (Minsk)
6
Aleksandr SACHIVKO (Minsk, 4p)

Dmitri IGNATENKO (Gorodeya, 1p)

Luka ROTKOVIĆ (Dinamo Minsk, 1p)

Igor STASEVICH (BATE)
+1Aleksandr VOLODKO (BATE)
+1Mirko IVANIĆ (BATE)

Vitali BULYGA (Belshina, 1p)

Pavel SAVITSKY (Neman Grodno)

Aleksandr SHAGOIKO (Isloch, 3p)

Aleksandr DEMESHKO (Dinamo Brest, 4p)