ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Erovnuli Liga
Erovnuli Liga 2 | latest | squads | Sakartvelos tasi

ROUND123456789101112131415161718
192021222324252627282930313233343536

Season archive

GamesGoalsHDA
1804862.707441.11%4323.89%6335.00%

League table
2018OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Saburtalo3624756429+3579WOOW18133232121811433217
2=Dinamo Tbilisi3621697338+3569LWWL18102631191811434219
3=Torpedo Kutaisi3620976625+4169WWOW1811433915189542710
4=Chikhura36197105433+2164WOWL1893626181810442815
5=Dila Gori36171276040+2063WWOW1810713213187562827
6=Lokomotivi36128164355-1244WLWW1884628271844101528
7=Rustavi36813153344-1137LWOW184681425184771919
-8=Sioni3687213965-2631LLLL18441019301843112035
-9=Samtredia3649232881-5321LLLL18241213461825111535
--10=Kolkheti Poti3648242676-5020LLLL183691730181215946

Results
Saturday, 8 December 2018
36Dinamo Tbilisi1-2Dila Gori
36Lokomotivi1-0Rustavi
36Torpedo Kutaisi4-0Kolkheti Poti
36Samtredia1-4Saburtalo
36Chikhura2-1Sioni
Play-offs
Wednesday, 12 December 2018
l1Samtredia2-2WIT Georgia
l1Gagra0-1Sioni
Saturday, 15 December 2018
l2WIT Georgia4-0Samtredia6-2
l2Sioni3-0Gagra4-0

Top Scorers
22
Budu ZIVZIVADZE (Dinamo Tbilisi, 1p)
+2Giorgi GABEDAVA (Chikhura, 5p)
21+1Mykola KOVTALYUK (Dila Gori, 1p)
14
Tornike KAPANADZE (Torpedo Kutaisi)

LEANDRO Joaquim (Dila Gori, 6p)
11
Otar KITEISHVILI (Dinamo Tbilisi, 2p)

Mamia GAVASHELISHVILI (Lokomotivi)

VAGNER Gonçalves (Saburtalo, 1p)
10+1Giorgi KOKHREIDZE (Saburtalo, 4p)
+1Akaki SHULAIA (Dinamo Tbilisi)

Levan KUTALIA (Torpedo Kutaisi)
8+1Davit VOLKOVI (Saburtalo)

Irakli BUGHRIDZE (Chikhura)
7
Ilya MYKHALOV (Kolkheti Poti)

Grigol DOLIDZE (Torpedo Kutaisi)
+1Temuri SHONIA (Lokomotivi, 4p)

Giorgi KIMADZE (Torpedo Kutaisi)

Giorgi DIASAMIDZE (Saburtalo)
6
Otar KOBAKHIDZE (Lokomotivi)
+2Tengiz TSIKARIDZE (Torpedo Kutaisi)

Bidzina MAKHAROBLIDZE (Sioni)

Giorgi PANTSULAIA (Samtredia, 1p)
+1Dimitri TATANASHVILI (Saburtalo, 1p)

Davit KIRKITADZE (Sioni, 1p)