ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Nationaldivision
Nationaldivision | latest | squads

ROUND12345678910111213
14151617181920212223242526

Season archive

GamesGoalsHDA
1123843.424641.07%2320.54%4338.39%

League table
2019/20OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Fola1611324017+2336WWWX870121784311910
2+1Progrès1610424116+2534WLWX852119685212210
3-1Titus-Pétange1610333422+1233LXLX853018885031614
4=FC Differdange 031610243325+832WWWW841315168611189
5=F91 Düdelingen168263823+1526LWWW842222158404168
6=UNA Strassen166552525+023LWLX8512151181431014
7=RFCU Lëtzebuerg165743127+422WWXX8242131583321812
8+2Victoria Rosport165382233-1118WXWX8305102182331212
9+3Etzella165292231-917WLWL8206111983231112
10-2Jeunesse Esch164482233-1116LLXL822491582241318
11-2US Hostert1651101632-1616LLLW82159168305716
-12+1Rodange 91164392035-1515WWLL8233101282061023
--13-2US Mondorf163582127-614LLLX8125101582331112
--14=Mühlenbach-Sandžak1632111938-1911LLLX822410168107922

Top Scorers
14
Danel SINANI (F91 Düdelingen, 4p)
13+2Moussa SEYDI (Fola)
11
Yann MABELLA (RFCU Lëtzebuerg)
+1Emmanuel FRANÇOISE (Progrès, 1p)
10
ARTUR ABREU Pereira (Titus-Pétange, 3p)
8
Ken CORRAL GARCÍA (Fola)
+1Martin BOAKYE (Jeunesse Esch)

Idir MOKRANI (Titus-Pétange)
7
Kempes TEKIELA (Progrès)

Alexander BIEDERMANN (Victoria Rosport)

Andreas BUCH (FC Differdange 03)
6+1Fine BOP (Mühlenbach-Sandžak, 1p)

Sebastian SZIMAYER (UNA Strassen)
+1Bigen YALA-LUSALA (US Hostert)

Mayron DE ALMEIDA (Progrès, 1p)

Benjamin RUNSER (UNA Strassen, 3p)
5
Yannick MAKOTA (Jeunesse Esch)

Dominik STOLZ (F91 Düdelingen)

Kevin HOLTZ (Etzella, 2p)

David VANDENBROECK (FC Differdange 03)

Daniel DA MOTA (RFCU Lëtzebuerg)
Results
Wednesday, 4 March 2020
16F91 Düdelingen2-3Progrès

4Keita
18Silaj
26Keita
69Vogel

90Françoise
16RFCU Lëtzebuerg2-1US Hostert

49Ikene
87Yala-Lusala
80Hennetier
16Rodange 911-0Titus-Pétange

22Larrière
16Victoria Rosport2-1Jeunesse Esch

13Marques
76Boakye
15Weirich
16FC Differdange 034-1UNA Strassen

13Pereira
86Ruppert
34Avdusinovic
72Vujinovic
90Vujinovic
16Fola4-2Mühlenbach-Sandžak

2Seydi
11Džanić
24Seydi
58Bop
51Bensi
80Hadji
16US Mondorf1-2Etzella

51Faladé
62N'Cho

86Medina