home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Regionalliga Nordost

ROUND1234567891011121314151617
1819202122232425262728293031323334

Season archive

GamesGoals1X2
1524753.126744.08%4428.95%4126.97%

League table
2019/20OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1VSG Altglienicke1711334421+2336XXWW981030983231412
2Energie Cottbus1711334126+1536WWXW8701231194321815
31.FC Lokomotive Leipzig179713119+1234XXWX853018129441137
4Hertha BSC Berlin II1710344725+2233OWLL8422211296122613
5Wacker Nordhausen179263726+1129LLWW961221583141621
62FSV Union Fürstenwalde177463124+725WLXX9423171283231412
71BFC Dynamo167452021-125WOWW85211368224715
81Viktoria Berlin175931813+524WLOL9252768341117
92Lichtenberg176562219+323LXWW94231378233912
10VfB Auerbach177283134-323WWLW8512201592161119
112Berliner AK 07175572928+120WXLL8242131493151614
12ZFC Meuselwitz175572529-420XWWL8314141692431113
132BSG Chemie Leipzig164751719-219XLWW8323910815289
141Rot-Weiss Erfurt173771625-916OXLL83321189045517
151Germania Halberstadt173682030-1015LLLW915311158215915
16Optik Rathenow173591435-2114LWLL82337119126724
17SV Babelsberg 03171881732-1511LLWL915310188035714
18Bischofswerda1723121549-349XLWL92259218017628

Results
Friday, 29 November 2019
17SV Babelsberg 030-4Berliner AK 07
17Hertha BSC Berlin II0-0Rot-Weiss Erfurt
17VSG Altglienicke2-21.FC Lokomotive Leipzig
Sunday, 1 December 2019
17Germania Halberstadt0-2VfB Auerbach
17Wacker Nordhausen0-1Viktoria Berlin
17FSV Union Fürstenwalde3-1Optik Rathenow
17BSG Chemie LeipzigP-PBFC Dynamo
17Bischofswerda2-2ZFC Meuselwitz
17Lichtenberg0-2Energie Cottbus
Fixtures
Friday, 6 December 2019
18Hertha BSC Berlin II-1.FC Lokomotive Leipzig
Saturday, 7 December 2019
18VSG Altglienicke-Energie Cottbus
18Bischofswerda-Berliner AK 07
Sunday, 8 December 2019
18Rot-Weiss Erfurt-Viktoria Berlin
18SV Babelsberg 03-BFC Dynamo
18Germania Halberstadt-Optik Rathenow
18FSV Union Fürstenwalde-ZFC Meuselwitz
18BSG Chemie Leipzig-Wacker Nordhausen
18Lichtenberg-VfB Auerbach

Top Scorers
14Marc-Philipp ZIMMERMANN (VfB Auerbach)
13Muhammed KIPRIT (Hertha BSC Berlin II, 5p)
10Tugay UZAN (VSG Altglienicke, 1p)
Berkan TAZ (Energie Cottbus)
Nils PICHINOT (Wacker Nordhausen)
Jessic NGANKAM (Hertha BSC Berlin II, 1p)
Christian SKODA (VSG Altglienicke, 2p)
9Dimitar RANGELOV (Energie Cottbus, 1p)
8Darryl GEURTS (FSV Union Fürstenwalde)
Maximilian PRONICHEV (Hertha BSC Berlin II, 1p)
Felix BRÜGMANN (Energie Cottbus)
Benjamin FÖRSTER (VSG Altglienicke)
7Pierre MERKEL (Berliner AK 07)
Alexander DARTSCH (ZFC Meuselwitz)
Matthias STEINBORN (1.FC Lokomotive Leipzig)
Kimmo HOVI (FSV Union Fürstenwalde)
Aykut SOYAK (1.FC Lokomotive Leipzig)
6Caner ÖZCIN (Optik Rathenow)
Tommy KIND (BSG Chemie Leipzig, 3p)
Frank ZILLE (Bischofswerda, 2p)
5Abu-Bakarr KARGBO (Berliner AK 07, 2p)
Chrsitian GAWE (Lichtenberg)
Patrik TWARDZIK (Germania Halberstadt, 2p)
Palko DÁRDAI (Hertha BSC Berlin II)
Ronny GARBUSCHEWSKI (BFC Dynamo, 1p)
Nils STETTIN (FSV Union Fürstenwalde)
Djamal ZIANE (1.FC Lokomotive Leipzig)
Marcel SCHLOSSER (VfB Auerbach, 1p)
Felix MÜLLER (Wacker Nordhausen, 4p)