ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
2. SNL
Prva Liga | 2. SNL | 2023/24 | squads | Pokal

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1444052.816545.14%3423.61%4531.25%

League table
2023/24OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Nafta 19031812333517+1839LWWW972018495131713
2ND Beltinci1811343214+1836LWLW96211769513158
3Primorje189632516+933XOWW9720187924379
4Gorica189452816+1231WWXL952218129423104
5Triglav Kranj189452920+931WLLL951315119432149
6Bistrica189362923+630WLWW970218992341114
71Brinje-Grosuplje187562620+626XWXL941410119342169
81Jadran Dekani187562422+226LWWW933313149423118
91Tolmin186572229-723XOOW942313159234914
101Bilje186483232+022LLWL9342161393061619
112Fužinar185492434-1019WLOL9423131491261120
121Rudar Velenje185492035-1519LWLW932461092251425
131Dravinja1853101728-1118LWLL93331179207621
14Krka1853102531-618WLLL9117111894231413
15Ilirija184591825-717WLLL933381191261014
16Tabor Sežana1817101943-2410XLWL904511279135816

Top Scorers
12
CUCU (Bilje, 1p)
10+1Tihomir MAKSIMOVIĆ (Krka)

Lun BONČINA (Nafta 1903)
9
Robert ČAKŠ (ND Beltinci)

Stjepan OŠTREK (Nafta 1903, 1p)
7
Kebba SUSO (Jadran Dekani)

Lan PISKULE (Brinje-Grosuplje)

Adriano BLOUDEK (Rudar Velenje)
6
Ralph KERREBIJN (Tolmin)

Nejc MOČNIK (Tolmin)

Jaša MARTINČIČ (Bistrica, 4p)
+1Franci PERKO (Bilje, 2p)
+1Veron ŠALJA (Triglav Kranj, 4p)

Ante KULIŠ (Bistrica)
5+1Kristian DAKIČ (Triglav Kranj)

Filip KOSIĆ (ND Beltinci, 3p)

Josip KRZNARIĆ (Krka, 2p)

Žan BEŠIR (Primorje)

CHIDERA Henry (Bistrica)

Marko BRKIĆ (Brinje-Grosuplje, 1p)

Ikenna IGWE (Fužinar)
Results
Friday, 17 November 2023
18Krka2-1Dravinja

8Gliha
89(p)Čakš
63Maksimović
Saturday, 18 November 2023
18Gorica2-0Rudar Velenje

44Kalani
78Bustos Glavaš
18Triglav Kranj2-1ND Beltinci

63Dakič
32Nerguti
86(p)Šalja
18Tabor Sežana2-2Tolmin

61Maloku
32Kavčič
90Vrabec
68Prodanović
18Ilirija2-1Nafta 1903

11Bartolj
55Rebernik
60Đermanović
18Fužinar3-1Bilje

20(p)Carl
47(p)Perko
32(p)Carl
85Turičnik
Sunday, 19 November 2023
18Primorje1-1Brinje-Grosuplje

18Dedič
3Stojaković
18Bistrica1-0Jadran Dekani

11Frešer