ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Segunda División
Primera División | Segunda División | latest | squads

ROUND1234567891011
1213141516171819202122

Season archive

GamesGoalsHDA
1323072.324735.61%4735.61%3828.79%

Final league table
2020OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
++1=Cerrito2211833823+1541WXWW11551189116322014
++2=Villa Española2210753524+1137WXLO11533201511542159
+3=Juventud2271142417+732LOWO11461126113531211
+4+1Rampla Juniors228862723+432WXLW116231511112631212
+5-1Racing227962526-130LLWW113531313114431213
+6+1Sud América227783033-328WLWL113351417114431616
7+1Central Español227692525+027WOWL11533181111236714
8+2Rocha226972023-327WWLL11353910113441113
9-3Villa Teresa226881929-1026LXLX11254713114341216
10-1Atenas225982329-624LWLX11434151411164815
-11=Tacuarembó2265111927-823LLLW11344812113171115
--12=Albion2257102228-622LWWL11434141311146815

Top Scorers
11+1Maximiliano SILVERA (Cerrito, 1p)
10+1Santiago LÓPEZ (Villa Española, 1p)
7
Marcos CAMARDA (Sud América, 1p)

Lucas FARÍAS (Atenas, 1p)
+1Gastón COLMÁN (Tacuarembó, 6p)
+1JUNINHO ROCHA (Central Español)
6+1Maximiliano VIERA (Cerrito)

Agustín RODRÍGUEZ (Juventud, 1p)
+2Maicol FERREIRA (Villa Española, 3p)
+1Jorge RAMÍREZ (Sud América, 2p)

Diego MARTIÑONES (Rampla Juniors, 2p)

Estebán DA SILVA (Cerrito)
+1Pablo OLIVERA (Sud América)
5
Gastón ALVITE (Racing, 1p)

Franco GARCÍA (Albion, 2p)

Diego GONZÁLEZ (Tacuarembó)

Gonzalo BARRETO (Rampla Juniors)

Sebastián GALLEGOS (Central Español)
4
Luis AGUIAR (Juventud)
+1Santiago PALLARES (Rampla Juniors)

Julián PERUJO (Cerrito, 4p)

Liber QUIÑONES (Racing, 2p)

Pablo SILVA (Villa Española)

Raúl TARRAGONA (Cerrito)
+1Yonatan MOSQUERA (Rocha)

Gonzalo DA LUZ (Villa Teresa)
Results
Friday, 27 November 2020
22Villa Española3-2Tacuarembó

46Ferreira
37Olavarría
52(p)López
66(p)Colmán
85Ferreira
22Central Español3-1Racing

11Pereira
90Aguilar
45Juninho Rocha
90Ramírez
22Rocha1-0Albion

10Mosquera
22Villa Teresa0-3Sud América


40Romero

65Ramírez

87Olivera
Saturday, 28 November 2020
22Rampla Juniors1-0Juventud

87Pallares
22Atenas0-2Cerrito


4Viera

51Silvera
Play-offs
Thursday, 3 December 2020
sfl1Racing1-0Rampla Juniors

41(p)Quiñones
sfl1Sud América2-0Juventud

30Cayetano
87(p)Camarda
Wednesday, 9 December 2020
sfl2Rampla Juniors3-0Racing3-1

56Machado
60Pallares
71Silva
Tuesday, 19 January 2021
sfl2Juventud1-0Sud América1-2

6Aguiar
l1Albion3-1Colón

39Godoy
86Valenzuela
78Taján
83Taján
Saturday, 23 January 2021
fl1Sud América3-2Rampla Juniors

1Ramírez
13Servetti
20Giménez
68Machado
79Camarda
Tuesday, 26 January 2021
l2Colón0-4Albion1-7


3Taján

16Brun

34González

76(p)García
Friday, 29 January 2021
fl2Rampla Juniors1-2Sud América3-5

62Pallares
37Triunfo

90Barán