ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Ascenso MX
Liga MX | latest | squads | cups

ROUND12345678910111213Apertura 2019
12345678910111213Clausura 2020

Season archive

GamesGoalsHDA
481252.602654.17%1122.92%1122.92%

League table
Clausura 2020OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Mineros de Zacatecas8620184+1420XWXW4400120422064
2=Correcaminos85121610+616LWOW4301116421154
3=Zacatepec84131312+113WXWL431095410347
4=Universidad de Guadalajara84131414+013XLWL531185310269
5=Celaya841377+013WWXW421143420234
6=Mérida8413811-313WLOW440084401307
7=Tampico Madero833298+112XWXX421144412154
8=Atlante832367-111WLOO321042511325
9=Cimarrones Sonora8224611-58LLLO411224411247
10=Oaxaca813469-36LLOX412142401327
11=Dorados80531318-55XXXL4031584022810
12=Cafetaleros Chiapas8107914-53LWLL410356400448

Results
Thursday, 9 April 2020
11Universidad de Guadalajara-Atlante
Friday, 10 April 2020
11Mineros de Zacatecas-Cimarrones Sonora
11Mérida-Correcaminos
Saturday, 11 April 2020
11Celaya-Oaxaca
11Zacatepec-Tampico Madero
11Cafetaleros Chiapas-Dorados

Top Scorers
11Gustavo RAMIREZ (Zacatepec)
Víctor MAÑÓN (Mineros de Zacatecas, 2p)
8Roberto NURSE (Mineros de Zacatecas, 2p)
7Jesús OCEJO (Tampico Madero, 1p)
Diego JIMÉNEZ (Oaxaca, 3p)
JOÃO VICTOR Amaral (Universidad de Guadalajara)
José ZÚÑIGA (Dorados)
6Jorge MORA (Universidad de Guadalajara, 2p)
Matías BRITOS (Correcaminos)
Ricardo MARÍN (Celaya)
Ronaldo PRIETO (Tampico Madero)
5Sebastián SOSA (Atlante)
Jesús ALVARADO (Correcaminos, 2p)
Isaac DÍAZ (Cafetaleros Chiapas, 2p)
Amaury ESCOTO (Dorados)
Manuel PÉREZ (Mineros de Zacatecas, 1p)
Guillermo MARTINEZ (Cafetaleros Chiapas, 1p)
4Francisco USCANGA (Mérida, 1p)
Jorlian SÁNCHEZ (Universidad de Guadalajara)
Faustino ARIZALA (Oaxaca)
Wilber RENTERIA (Correcaminos)
Eder CRUZ (Tampico Madero)
Hernán RIVERO (Celaya, 1p)
Rodrigo PRIETO (Mérida)
Jesús LARA (Oaxaca)