ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Segunda División
Primera División | latest | squads

ROUND12345Torneo Competencia
12345678910111213141516171819202122Fase Regular

Season archive

GamesGoalsHDA
591282.162542.37%1627.12%1830.51%

League table
Fase RegularOverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
++1=Racing10811163+1325XWWW5401525410111
++2+1Uruguay Montevideo106221710+720WLXW5311106531174
+3-1La Luz9531169+718OXWW532083421186
+4=Cerro9513109+116OWLL430164521245
+5=Juventud1035266+014XXOW513123522143
+6=Villa Española104241314-114XWLW522176520368
7=Atenas1033499+012LOWW511347522152
8=Sud América10334914-512XOLL531166502338
9=Progreso10244711-410XOLL511348513133
10=Miramar102351114-39XXWL5212645023510
-11=Central Español102351013-39WLOL522175501438
--12=Rampla Juniors10028416-122LOLL502327500529

Results
Tuesday, 21 June 2022
10CerroA-ALa Luz
Wednesday, 22 June 2022
10Villa Española1-1Juventud
10Miramar1-1Racing
10Central Español2-0Rampla Juniors
10Sud América1-1Progreso
10Atenas0-1Uruguay Montevideo
Fixtures
Saturday, 9 July 2022
11Rampla Juniors-Miramar
11Racing-Villa Española
11Progreso-Central Español
11La Luz-Sud América
11Uruguay Montevideo-Juventud
11Atenas-Cerro

Top Scorers
10Diego VERA (Racing, 4p)
6Matías ALONSO (Uruguay Montevideo, 2p)
Nicolás GONZÁLEZ (Cerro, 1p)
5Diego VILLALBA (Uruguay Montevideo)
Luis GOROCITO (Racing)
Agustín NAVARRO (Sud América, 1p)
Gonzalo BARRETO (Rampla Juniors, 3p)
4Santiago RAMÍREZ (La Luz)
Elbio PÉREZ (Miramar)
Maximiliano LOMBARDI (Miramar, 2p)
Mathías ACUÑA (Atenas)
Leandro PAIVA (Central Español)
3Fabricio FERNÁNDEZ (Atenas)
Joaquín GIMÉNEZ (Racing)
Pablo SILVA (La Luz)
Nahuel ROLDÁN (Progreso)
Yonatan MOSQUERA (Uruguay Montevideo)
Federico MILLACET (Progreso)
Matías BRITOS (Atenas, 2p)
Matías GONZÁLEZ (Progreso, 1p)
Enzo CASTILLO (La Luz)
Santiago LÓPEZ (Villa Española)
Juan ÁLVAREZ (Juventud)
César TAJÁN (Uruguay Montevideo, 1p)
Maximiliano AÑASCO (Sud América)
Nicolás GÓMEZ (Miramar)
Pablo OLIVERA (Sud América, 1p)
Anthony CUTTI (Villa Española)