ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Nacional B Zona B
Primera A | Nacional B | Primera B | Federal A | latest | squads | cups

Nacional BZona AZona B

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

League table
2019/20OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=San Martín (Tuc)13931238+1530WWXW65101007421138
2=Sarmiento136612414+1024XWLX7520175614179
3=Defensores13571159+622WOWO6330127724132
4=Deportivo Riestra13472910-119XOOW734063613237
5+3Villa Dálmine13535128+418WOWO733193620435
6-1Atlético Rafaela134631716+118XOWL63211067142710
7+3Gimnasia (M)13454911-217WXWL733163612338
8-2Instituto134451716+116LWLX63211057124711
9-2Tigre124441211+116LWOX722366522165
10-1Quilmes133641215-315XLLL622278714257
11=Gimnasia (J)13355912-314OLWO6240517115411
12+3Brown de Adrogue133461216-413WXLL704349630387
13-1Chacarita Juniors13346919-1013LLWW7232596114410
14-1Santamarina132651013-312LLLO612358714255
15-1Almagro12264710-312OWLL622233604247
16=All Boys13166615-99LLXX612348704327

Top Scorers
11
Luciano PONS (San Martín (Tuc), 3p)

Pablo MAGNÍN (Sarmiento, 4p)
7
Mateo BAJAMICH (Instituto)
5
Tomás MOLINA (Brown de Adrogue)
4
Sergio QUIROGA (Sarmiento)

Ijiel PROTTI (Atlético Rafaela)

Leandro GONZÁLEZ (Quilmes)
3
Emanuel DENING (Tigre)
+1Juan OLIVARES (Defensores)
+1Carlos LUNA (Tigre, 1p)

Ezequiel AGUIRRE (Defensores, 1p)

Eric TOVO (Deportivo Riestra)
+1Luciano NIETO (Brown de Adrogue)

Damián ARCE (Instituto, 1p)

Catriel SÁNCHEZ (Villa Dálmine, 2p)

Gonzalo CASTILLEJOS (Gimnasia (J))

Lucas BLONDEL (Atlético Rafaela)

Osvaldo BARSOTTINI (Santamarina)

PARRA (All Boys)
Results
Friday, 15 November 2019
13Gimnasia (J)0-0Almagro
Saturday, 16 November 2019
13Quilmes1-1Deportivo Riestra

6Ramírez
84López
13All Boys0-1Villa Dálmine


45Orozco
13Atlético Rafaela1-1Sarmiento

10(og)Castet
56(og)Alderete
13Defensores2-1Chacarita Juniors

21Goux
12Sánchez
33Olivares
Sunday, 17 November 2019
13Tigre1-2Brown de Adrogue

18(p)Luna
52Nieto

76Rodríguez
13Gimnasia (M)2-1Instituto

57González
90Agüero
80(og)Yabale
Monday, 18 November 2019
13Santamarina1-3San Martín (Tuc)

55González
27Amor

44Luciatti

74Diarte