ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Nacional B Zona B
Primera A | Nacional B | Primera B | Federal A | latest | squads | cups

Nacional BZona AZona B

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

League table
2019/20OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=San Martín (Tuc)1812513211+2141WWXW96301429621189
2+1Defensores189812311+1235WWWW9630178935163
3-1Sarmiento189723119+1234LWXW972020692521113
4=Deportivo Riestra187831212+029OWWL954083924349
5=Tigre187472117+425LWLW94239693241211
6=Atlético Rafaela186662222+024LLWW95221599144713
7=Villa Dálmine186481614+222OLWL9333106931568
8=Instituto185672222+021OLLW94321389135914
9=Gimnasia (M)185671218-621XWLL9432769135512
10=Quilmes184861722-520XLWX934212129144510
11+3Santamarina184771518-319WLXW93331011914457
12-1Brown de Adrogue184771621-519XWLX915361093241011
13-1Gimnasia (J)184771217-519XOLL9252769225511
14-1Chacarita Juniors184681224-1218LOXL9342699126615
15=Almagro183871017-717OLXL9333469054611
16=All Boys183781220-816WLXW93339109045310

Top Scorers
15
Pablo MAGNÍN (Sarmiento, 6p)
12
Luciano PONS (San Martín (Tuc), 3p)
8
Mateo BAJAMICH (Instituto)
6
Emanuel DENING (Tigre, 2p)
+1Gonzalo CASTILLEJOS (Gimnasia (J))

Ijiel PROTTI (Atlético Rafaela)
+2PARRA (All Boys, 2p)

Leandro GONZÁLEZ (Quilmes)
5
Sergio QUIROGA (Sarmiento)

Tomás MOLINA (Brown de Adrogue)

Nicolás BENEGAS (Defensores)
4+1Leonardo ACOSTA (Atlético Rafaela, 1p)
+1Juan OLIVARES (Defensores)

Carlos LUNA (Tigre, 1p)

Eric TOVO (Deportivo Riestra)

Lucas CANO (Chacarita Juniors, 2p)

Damián ARCE (Instituto, 1p)

Catriel SÁNCHEZ (Villa Dálmine, 2p)
3
Gonzalo BRAVO (Deportivo Riestra, 2p)
+1Luciano GOUX (Defensores)

Lucas BLONDEL (Atlético Rafaela)

Brian OROZCO (Villa Dálmine)

Osvaldo BARSOTTINI (Santamarina)

Ezequiel AGUIRRE (Defensores, 1p)
+1Juan GONZÁLEZ (Chacarita Juniors)

Luciano NIETO (Brown de Adrogue)
+1Leandro AGUIRRE (Gimnasia (M), 2p)
+1Leandro MARTÍNEZ MONTAGNOLI (Defensores)
+1Emiliano PURITA (San Martín (Tuc))
Results
Friday, 21 February 2020
18Gimnasia (J)1-1Brown de Adrogue

53Castillejos
41Bogino
18Atlético Rafaela1-3Defensores

43Acosta
45Martínez Montagnoli

46Olivares

54Goux
Saturday, 22 February 2020
18Instituto0-0Deportivo Riestra
18All Boys2-1Tigre

32Parra
45Rodríguez
77(p)Parra
Sunday, 23 February 2020
18Quilmes2-2Gimnasia (M)

7Masuero
4Vera
20Zabala
27(p)Aguirre
18Almagro0-0Villa Dálmine
Monday, 24 February 2020
18San Martín (Tuc)2-0Sarmiento

42Barrios
90Purita
18Santamarina2-1Chacarita Juniors

5Kabalin
19González
37Telechea