home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Pervaya Liga

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoals1X2
1745162.967744.25%3721.26%6034.48%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Smolevichi2417525314+3956WWXW13931291011821244
2Belshina2317516014+4656WWXW1182133712930277
3Lokomotiv Gomel2214354418+2645WXWW111001275114341713
4Rukh2212825521+3444WWWX116322711116502810
5Sputnik2313463923+1643WWOL12723211411623189
6Lida2310673727+1036LWXW116232212124441515
7Naftan239774237+534LWLW113621918126152319
8NFK Minsk239683428+633WWWX114341816125341612
91Granit2486103338-530WLOW135531920113171418
101Orsha2392122843-1529LLWO114251015125071828
11Khimik2474132045-2525LLXO13625151611128529
12Slonim2447131639-2319LLLL12426121712057422
131Smorgon2344152455-3116OLWL1023510151321101440
141Volna2344152240-1816LLLL12318142111137819
15Baranovichi240321974-653OLLL120111538120210436

Results
Wednesday, 16 October 2019
24Smorgon1-4Lokomotiv Gomel
Saturday, 19 October 2019
25Baranovichi0-0Smorgon
25Granit3-1Orsha
25Khimik0-2Rukh
25Volna2-3Belshina
25Slonim0-1NFK Minsk
25Smolevichi4-1Lida
25Sputnik2-0Naftan
Fixtures
Saturday, 26 October 2019
26Belshina-Sputnik
26Lida-Granit
26Naftan-Lokomotiv Gomel
26Smorgon-Khimik
26Orsha-Volna
26NFK Minsk-Smolevichi
26Rukh-Slonim
Wednesday, 30 October 2019
23Lokomotiv Gomel-Rukh

Top Scorers
21Aleksandr YUSHIN (Belshina, 2p)
16Dmitri IVANOV (Orsha, 1p)
14Evgeni BARSUKOV (Smolevichi, 3p)
13Ivan VERAS (Granit, 2p)
12Vadim DEMIDOVICH (Rukh)
9Dmitri GOMZA (Smolevichi, 2p)
Andrey SOLOVEY (Lokomotiv Gomel)
Mikalay ZYANKO (Lida, 3p)
Andrei LYASYUK (Belshina, 1p)
8Dmitri TAMELO (Naftan, 5p)
Valeriy POTOROCHA (Sputnik, 3p)
7Ivan YURIN (Granit)
Denis GRECHIKHO (Rukh)
Denis KOZLOVSKY (Lokomotiv Gomel)
Vasiliy ZHURNEVICH (Slonim)
Artem KOMAROV (Khimik, 2p)
Vladimir KOZKO (Smorgon, 3p)
6Evgeni NIKITIN (Sputnik)
Ilya KUKHARCHIK (Belshina)
Aleksandr KLESCHENOK (Naftan)
5Vitaliy GANICH (Smorgon)
Nikolai ZAGVOZDIN (Sputnik, 2p)
Igor TYMONYUK (Rukh)
Anatoli MAKAROV (Smolevichi)
Artem DYLEVSKY (Belshina)
Pavel RASSOLKO (Volna, 2p)
Viktor LAGUTIN (Sputnik)
Ruslan ZAERKO (Lida)
Pavel MARKOV (Lokomotiv Gomel)