home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Vysshaya Liga

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoals1X2
2245852.619843.75%5022.32%7633.93%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1Dinamo Brest2821616621+4569XXWW1410314312141130239
2BATE2820445620+3664WLWX1411123110149322510
3Shakhter2819545820+3862WXWX141121381114833209
4Dinamo Minsk2815584233+950WLXX149142514146441719
5Isloch2813784133+846XWXW14842208145362125
6Torpedo Zhodino2813693932+745LWOL147432012146261920
7Gorodeya2812882925+444OWWW147341514145541411
81Neman Grodno28105132634-835WLWW14446912146171722
91Minsk2888123443-932LWLW147432019141491424
10Vitebsk2887132436-1231LLOW14455151514428921
11Slavia Mozyr2887133140-931LWXO144371821144461319
122Energetik-BGU2878134662-1629WWXL143561925144372737
13Slutsk2877142445-2128OLOL144461225143381220
142Dnyapro2876152736-927LWLX14626181414149922
15Gomel2858153848-1023WLLX142481722143472126
16Torpedo Minsk281324457-536LLLL141112229140212228

Results
Friday, 8 November 2019
28Dinamo Minsk3-0Dnyapro
Saturday, 9 November 2019
28Gomel1-0Minsk
28Shakhter5-1Slavia Mozyr
28Neman Grodno3-0Torpedo Minsk
28Slutsk0-0Gorodeya
Sunday, 10 November 2019
28Vitebsk1-2BATE
28Energetik-BGU2-1Torpedo Zhodino
28Isloch1-1Dinamo Brest
Fixtures
Saturday, 23 November 2019
29Torpedo Minsk-Slutsk
Sunday, 24 November 2019
29BATE-Dinamo Minsk
29Slavia Mozyr-Isloch
29Dinamo Brest-Vitebsk
29Neman Grodno-Energetik-BGU
29Minsk-Shakhter
29Gorodeya-Gomel
29Dnyapro-Torpedo Zhodino

Top Scorers
17Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 5p)
13Vitaliy KVASHUK (Gomel, 3p)
12Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
11Stanislav DRAGUN (BATE)
Denis LAPTEV (Dinamo Brest)
Nikolai YANUSH (Shakhter)
10Momo YANSANÉ (Isloch)
Maksim SKAVYSH (BATE)
Elis BAKAJ (Shakhter, 5p)
Aleksandr MAKAS (Isloch)
9Ruslan BOLOV (Gomel)
Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 3p)
Igor STASEVICH (BATE)
8Darko BODUL (Shakhter)
Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 2p)
Oleksiy KHOBLENKO (Dinamo Brest, 1p)
Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)
Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 3p)
Artem ARKHIPOV (Gorodeya)
7Ivan BAKHAR (Minsk, 1p)
Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)
Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)
Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)