ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND12345678910111213141516
17181920212223242526272829303132

Season archive

GamesGoalsHDA
1022122.074241.18%2928.43%3130.39%

League table
2013OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Shakhter171331285+2342WXWW96211748710111
2=BATE1711333012+1836WOWW86112079522105
3+1Dinamo Minsk177732116+528WXOW8332979441129
4-1Gomel177641912+727LWWL9432105833297
5+1Belshina176561719-223XWLL8341969315813
6-1Minsk176471618-222LWWW9423868224812
7+1Torpedo Zhodino176382022-221WLLL93068178332125
8-1Neman Grodno175571619-320LLLX84221079135612
9=Dnepr175481420-619WLWL951311108035310
10=Brest174491024-1416LOLX8332669117418
-11=Naftan172961319-615XXOW9063598233810
--12=Slavia Mozyr171511826-188LXLL81254119036415

Top Scorers
9+1Vitali RODIONOV (BATE)

Pavel SITKO (Shakhter, 3p)
8
Anton MATVEENKO (Gomel, 3p)
7+1Hernán FIGUEREDO (Dinamo Minsk, 1p)
6+1Dmitri OSIPENKO (Shakhter, 2p)

Costin CURELEA (Dinamo Minsk)

Roman VASILYUK (Minsk)
+1Mikhail GORDEICHUK (Belshina, 1p)
5
Aleksei RIOS (Shakhter)

Aleksandr PAVLOV (BATE)
4
Nikolai YANUSH (Shakhter)
+2Artur LEVITSKY (Torpedo Zhodino, 1p)
3
Kirill PREMUDROV (Brest, 1p)
+1Gennadi BLIZNYUK (Gomel)

Artem KONTSEVOI (BATE)

Vitaliy KIBUK (Minsk)

Denis LAPTEV (Slavia Mozyr)

Ivan DENISEVICH (Neman Grodno, 1p)

Aleksandr HLEB (BATE, 2p)
+1Ruslan HUNCHAK (Naftan, 1p)

Denys VASIN (Belshina, 1p)

Vyacheslav HLEB (Torpedo Zhodino, 1p)

Nikolai SIGNEVICH (Brest)

Dmitri PLATONOV (Torpedo Zhodino)

Filipp RUDIK (Gomel, 1p)
+1Pavel SAVITSKY (Neman Grodno)

Dmitri SCHEGRIKOVICH (Torpedo Zhodino)

Aleksandr KARNITSKY (Gomel)

Miloš LAČNÝ (Neman Grodno, 1p)

Yegor ZUBOVICH (Naftan)
Results
Friday, 12 July 2013
17Minsk0-1BATE


23Rodionov
Saturday, 13 July 2013
17Torpedo Zhodino2-0Brest

38(p)Levitsky
90Levitsky
17Shakhter2-1Slavia Mozyr

68Postnikov
43Irkha
86Osipenko
Sunday, 14 July 2013
17Gomel1-2Dinamo Minsk

81Bliznyuk
30(p)Figueredo

35Veselinović
17Naftan3-3Belshina

49(p)Hunchak
2Demidovich
71Krivobok
8Demidovich
77Krivobok
85(p)Gordeichuk
17Dnepr3-1Neman Grodno

53Kugan
19Savitsky
72(p)Kugan
74Tupchyi