ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND12345678910111213141516
17181920212223242526272829303132

Season archive

GamesGoalsHDA
1623662.257244.44%4024.69%5030.86%

League table
2013OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=BATE2719355319+3460WWLW141112321013823219
2=Shakhter2716473821+1752LLLL149232510137241311
3=Dinamo Minsk2712873629+744OLWW147431912135441717
4=Gomel27107102928+137LWLL135351412145451516
5+1Neman Grodno27107102626+037WOWL13823181014257816
6-1Torpedo Zhodino27106112930-136OOWW134271120146441810
7=Belshina2711883231+141WXWW145721915136161316
8=Minsk2788113033-332LWXL146441710132471323
9=Dnepr2786132434-1030WXLL13724161414149820
10=Brest2786132537-1230WLLW146441411132291126
-11=Naftan2769122337-1427LWWL13166919145361418
--12=Slavia Mozyr2748152141-2020LLXW133371118141581023

Top Scorers
13
Vitali RODIONOV (BATE)
9+1Dmitri OSIPENKO (Shakhter, 2p)

Roman VASILYUK (Minsk)

Pavel SITKO (Shakhter, 3p)

Hernán FIGUEREDO (Dinamo Minsk, 1p)

Anton MATVEENKO (Gomel, 3p)
+1Aleksandr PAVLOV (BATE)
8
Denis LAPTEV (Slavia Mozyr, 2p)
+1Nikolai SIGNEVICH (Brest)

Mikhail GORDEICHUK (Belshina, 2p)
7
Aleksei RIOS (Shakhter)
6
Costin CURELEA (Dinamo Minsk)

Nikolai YANUSH (Shakhter)

Ihor KRIVOBOK (Naftan)
5
Kirill PREMUDROV (Brest, 1p)

Dmitri BAGA (BATE)

Ruslan HUNCHAK (Naftan, 2p)

Vyacheslav HLEB (Torpedo Zhodino, 2p)

Sergei KRIVETS (BATE, 2p)

Aleksandr DANISHEVSKYI (Belshina, 1p)
4
Nenad ADAMOVIĆ (Dinamo Minsk)

Aleksandr BYCHENOK (Dinamo Minsk)

Artem KONTSEVOI (BATE)

Vitaliy KIBUK (Minsk)

Vadim DEMIDOVICH (Belshina)

Artur LEVITSKY (Torpedo Zhodino, 1p)

Pavel SAVITSKY (Neman Grodno, 1p)

Aleksandr KARNITSKY (Gomel)

Yegor ZUBOVICH (Neman Grodno)
Results
Saturday, 19 October 2013
27Dnepr1-0Minsk

39Černych
27Naftan0-1Belshina


90Bohunov
27Brest3-1Slavia Mozyr

32Scherbo
66Volkov
49Signevich
57Matyukhevich
Sunday, 20 October 2013
27Dinamo Minsk0-0Torpedo Zhodino
27Neman Grodno2-1Shakhter

3Veselinov
49Osipenko
80Vitus
27Gomel0-1BATE


9Pavlov