ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vtora Liga
Prva Liga | Vtora Liga | latest | squads | Kupa

ROUND1234567891011121314151617
1819202122232425262728293031323334

Season archive

GamesGoalsHDA
721862.583954.17%1419.44%1926.39%

League table
2019/20OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
++1=CSKA 19488800244+2024WWWW5500161330083
+2=Septemvri Sofia87011812+621LWWW5500157320135
+3+1Lokomotiv Sofia9603135+818WWLL430161530274
4-1Montana9522156+917LWWW4301103522153
5+3Neftochimic8413149+513WXLW5401113301236
6+3Hebar8413119+213WLLO421153420266
7-2Pirin Blagoevgrad83321210+212XXWW412165421165
8+4Botev Galabovo93331014-412WLWL4301445032610
9-3Kariana8332108+212XLXL413054420254
10-3Litex8323169+711LXXW4211113411256
11-1Ludogorets B82421010+010LXOO413064411246
12-1Lokomotiv Gorna9234917-89LWXL4211765023211
13+2Spartak Varna9225414-108WXOW4202245023210
14-1Balchik8215411-77LWLL520335301216
--15-1Strumska Slava9207817-96LWLW4202665005211
--16=Pomorie9117515-104LLLO4013155104410
--17=Spartak Pleven19126316-132WLOL4121355005011
1Spartak Pleven (-3)

Top Scorers
13+2Anton GUSHTEROV (CSKA 1948, 3p)
6+1Zhivko PETKOV (Neftochimic, 1p)
5
Redzheb KHALIL (Kariana)

Tonislav YORDANOV (Litex)
4+1Vladislav ZLATINOV (Pirin Blagoevgrad, 3p)

Dimitar MITKOV (Ludogorets B, 2p)

Atanas ILIEV (Montana)

Vasil SHOPOV (CSKA 1948)
+1Dimitar ALEKSIEV (Botev Galabovo)

Georgi RUSEV (Septemvri Sofia)

Asen GEORGIEV (Hebar, 3p)

Preslav YORDANOV (Septemvri Sofia)

Borislav NIKOLOV (Strumska Slava)
3+1Eray KARADAYI (Botev Galabovo)

Ilker BUDINOV (Ludogorets B)

Iliyan KAPITANOV (Litex)

Todor CHAVORSKI (Hebar, 1p)
+2Denislav ALEKSANDROV (CSKA 1948)

Dimitar GEORGIEV (Lokomotiv Sofia)
Results
Friday, 20 September 2019
9Lokomotiv Sofia3-0Lokomotiv Gorna

45Dikov
47Dikov
78Vachev
9Neftochimic1-0Balchik

90Petkov
9Kariana2-2Pirin Blagoevgrad

41Bastunov
25Antonio
59Dichev
31Zlatinov
Saturday, 21 September 2019
9Spartak Varna1-0Montana

75Smirnov
9Spartak Pleven2-1Pomorie

11Radentsov
36Tanev
20Antonov
9Hebar1-0Litex

58Marchev
9Botev Galabovo2-1Strumska Slava

49Karadayi
20Burov
79Aleksiev
Monday, 23 September 2019
9CSKA 19485-0Septemvri Sofia

15Gushterov
26Aleksandrov
29Ivanov
55Gushterov
81Aleksandrov