ALB flag
ALB
ALG flag
ALG
ARG flag
ARG
ARM flag
ARM
AUS flag
AUS
AUT flag
AUT
AZE flag
AZE
BEL flag
BEL
BIH flag
BIH
BLR flag
BLR
BOL flag
BOL
BRA flag
BRA
BUL flag
BUL
CHI flag
CHI
CHN flag
CHN
COL flag
COL
CRC flag
CRC
CRO flag
CRO
CYP flag
CYP
CZE flag
CZE
DEN flag
DEN
ECU flag
ECU
EGY flag
EGY
ENG flag
ENG
ESP flag
ESP
EST flag
EST
FIN flag
FIN
FRA flag
FRA
GEO flag
GEO
GER flag
GER
GRE flag
GRE
HUN flag
HUN
IRL flag
IRL
IRN flag
IRN
ISL flag
ISL
ISR flag
ISR
ITA flag
ITA
JPN flag
JPN
KAZ flag
KAZ
KOR flag
KOR
LTU flag
LTU
LVA flag
LVA
MDA flag
MDA
MEX flag
MEX
MKD flag
MKD
MLT flag
MLT
MNE flag
MNE
NED flag
NED
NIR flag
NIR
NOR flag
NOR
PAR flag
PAR
PER flag
PER
POL flag
POL
POR flag
POR
QAT flag
QAT
ROU flag
ROU
RSA flag
RSA
RUS flag
RUS
SCO flag
SCO
SRB flag
SRB
SUI flag
SUI
SVK flag
SVK
SVN flag
SVN
SWE flag
SWE
TUR flag
TUR
UKR flag
UKR
URU flag
URU
USA flag
USA
VEN flag
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vtora Liga
Prva Liga | Vtora Liga | latest | squads | Kupa

ROUND1234567891011121314151617
1819202122232425262728293031323334

Season archive

GamesGoals1X2
962492.595557.29%1818.75%2323.96%

League table
2019/20OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
11Septemvri Sofia119112416+828WXWL76101910430156
21CSKA 194811902288+2027LWLW66001815302107
3Montana126332210+1221LWXL5401154723276
4Lokomotiv Sofia11704167+921LWWW4301617403106
51Litex11623219+1220WWWL6411153521266
61Neftochimic116141814+419WWLW76011444013410
71Kariana115331813+518WLWX6330127520366
83Hebar115241513+217LWXW531174621389
9Pirin Blagoevgrad114431613+316WLXX6231107521266
10Lokomotiv Gorna124441418-416WOWL64111276033211
11Botev Galabovo113351119-812LLWL5302566033613
121Strumska Slava124081219-712WWLL6303986105311
132Balchik11326614-811WLXL731356401318
142Ludogorets B112541214-211LXLL513165612369
151Spartak Varna12237419-159LOLW5212247025215
16Pomorie12219923-147LLWL5113357106618
17Spartak Pleven11128320-175LLWL5122366006014

Top Scorers
17+2Anton GUSHTEROV (CSKA 1948, 3p)
7
Redzheb KHALIL (Kariana)
+1Atanas ILIEV (Montana)
6
Zhivko PETKOV (Neftochimic, 1p)
+1Tonislav YORDANOV (Litex)

Preslav YORDANOV (Septemvri Sofia)
5
Dimitar MITKOV (Ludogorets B, 2p)

Borislav NIKOLOV (Strumska Slava)
4
Vladislav ZLATINOV (Pirin Blagoevgrad, 3p)

Borislav BALDZHIYSKI (Montana)

Spas GEORGIEV (Septemvri Sofia, 3p)

Asen GEORGIEV (Hebar, 3p)
+1Iliyan KAPITANOV (Litex)

Vasil SHOPOV (CSKA 1948)

Dimitar ALEKSIEV (Botev Galabovo)

Georgi RUSEV (Septemvri Sofia)
3
Milen TANEV (Pomorie, 1p)

Svetoslav DIKOV (Lokomotiv Sofia)

Aleksandar ALEKSANDROV (Lokomotiv Sofia)

Ilker BUDINOV (Ludogorets B)

Denislav ALEKSANDROV (CSKA 1948)

Dimitar GEORGIEV (Lokomotiv Sofia)

Tsvetomir TODOROV (Kariana)
+1Ivan MITREV (Litex)
+1Yanko ANGELOV (Hebar)

Vladimir AYTOV (Montana)

Eray KARADAYI (Botev Galabovo)
+1Deyan HRISTOV (Lokomotiv Gorna)

Todor CHAVORSKI (Hebar, 1p)
Results
Friday, 18 October 2019
12Balchik1-0Ludogorets B

54Mitev
Saturday, 19 October 2019
12Litex3-0Botev Galabovo

32Yordanov
63Mitrev
72Kapitanov
12Lokomotiv Gorna2-1Montana

26Slavkov
89Iliev
90Hristov
12Strumska Slava3-0Spartak Varna

36Matados
73Burov
90Krastev
12Neftochimic2-1Hebar

6Tasholov
65Angelov
90Ali
12Pirin Blagoevgrad3-1Pomorie

25Bastunov
23Zakonov
54Valchanov
60Henderson
12Kariana3-2CSKA 1948

9Iliev
55Gushterov
26Predev
66Gushterov
58Iliev
Sunday, 20 October 2019
12Septemvri Sofia2-1Lokomotiv Sofia

34Galchev
89Pedro
79Tilev