home
account
help
support
SA logo
FAQ
A to Z

 
Vtora Liga

ROUND1234567891011121314151617
1819202122232425262728293031323334

Season archive

GamesGoals1X2
661702.573350.00%1421.21%1928.79%

League table
2019/20OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1CSKA 19487700194+1521WWWW4400111330083
2Septemvri Sofia7700187+1121WWWW5500157220030
3Lokomotiv Sofia9603135+818WWLL430161530274
4Montana7421125+714WWOL320173422052
53Neftochimic8413149+513WXLW5401113301236
61Pirin Blagoevgrad83321210+212XXWW412165421165
71Kariana8332108+212XLXL413054420254
81Litex7322168+811XXWL4211113311155
9Hebar7313109+110LLOW311143420266
10Ludogorets B82421010+010LXOO413064411246
11Lokomotiv Gorna9234917-89LWXL4211765023211
12Botev Galabovo8233813-59LWLW3201235032610
13Balchik8215411-77LWLL520335301216
14Strumska Slava8206715-86WLWL420266400419
15Spartak Varna8125314-115XOWL3102145023210
16Pomorie8116413-94LLOL401315410338
17Spartak Pleven7025112-112OLLO302114400408

Results
Saturday, 14 September 2019
8Pomorie1-3Lokomotiv Sofia
8Litex1-1Neftochimic
8Lokomotiv Gorna3-2Botev Galabovo
8MontanaP-PSpartak Pleven
8Balchik1-0Kariana
8Pirin Blagoevgrad2-2Spartak Varna
Sunday, 15 September 2019
8Strumska Slava4-2Ludogorets B
Monday, 16 September 2019
8Septemvri Sofia4-2Hebar
Friday, 20 September 2019
9Lokomotiv Sofia3-0Lokomotiv Gorna
9Neftochimic1-0Balchik
9Kariana2-2Pirin Blagoevgrad
Fixtures
Saturday, 21 September 2019
9Spartak Varna-Montana
9Spartak Pleven-Pomorie
9Hebar-Litex
9Botev Galabovo-Strumska Slava
Monday, 23 September 2019
9CSKA 1948-Septemvri Sofia
Saturday, 28 September 2019
10Pirin Blagoevgrad-Montana
Sunday, 29 September 2019
10Pomorie-Spartak Varna
10Strumska Slava-Lokomotiv Sofia
10Kariana-Neftochimic

Top Scorers
11Anton GUSHTEROV (CSKA 1948, 3p)
6Zhivko PETKOV (Neftochimic, 1p)
5Redzheb KHALIL (Kariana)
Tonislav YORDANOV (Litex)
4Vladislav ZLATINOV (Pirin Blagoevgrad, 3p)
Dimitar MITKOV (Ludogorets B, 2p)
Asen GEORGIEV (Hebar, 3p)
Borislav NIKOLOV (Strumska Slava)
Atanas ILIEV (Montana)
Vasil SHOPOV (CSKA 1948)
Georgi RUSEV (Septemvri Sofia)
Preslav YORDANOV (Septemvri Sofia)
3Ilker BUDINOV (Ludogorets B)
Iliyan KAPITANOV (Litex)
Dimitar GEORGIEV (Lokomotiv Sofia)
Dimitar ALEKSIEV (Botev Galabovo)
Todor CHAVORSKI (Hebar, 1p)
2Aleksandar ALEKSANDROV (Lokomotiv Sofia)
Spas GEORGIEV (Septemvri Sofia, 2p)
Tsvetomir VACHEV (Lokomotiv Sofia)
Tsvetan ILIEV (Balchik)
Atanas FIDANIN (Lokomotiv Gorna, 2p)
Rumen NIKOLOV (Spartak Varna)
Petar CHALAKOV (Lokomotiv Gorna)
Tsvetomir TODOROV (Kariana)
Isus ANGELOV (Botev Galabovo)
Vladimir AYTOV (Montana)
Eray KARADAYI (Botev Galabovo)
Deyan HRISTOV (Lokomotiv Gorna)
Deyan MOLDOVANOV (Neftochimic)