ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
8141.75450.00%225.00%225.00%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1 Dinamo Brest110021+13W---000000110021
2 Isloch110020+23W---110020000000
3 Neman Grodno110032+13W---000000110032
4 Dinamo Minsk110010+13W---110010000000
5 Shakhter110010+13W---110010000000
6 BATE110020+23W---110020000000
7 Slutsk101000+01O---101000000000
8 Minsk101000+01O---101000000000
9 Energetik-BGU101000+01O---000000101000
10 Vitebsk101000+01O---000000101000
11 Gomel100123-10L---100123000000
12 Torpedo Zhodino100112-10L---100112000000
13 Torpedo Minsk100101-10L---000000100101
-14 Slavia Mozyr100101-10L---000000100101
--15 Dnyapro100102-20L---000000100102
--16 Gorodeya100102-20L---000000100102

Top Scorers
2+2Aleksandr MAKAS (Isloch)
1+1Aleksei LEGCHILIN (Neman Grodno)
+1Yannick N'DJENG (Neman Grodno)
+1Dmitri BAGA (BATE)
+1Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
+1Maksim SKAVYSH (BATE)
+1Vitaliy KVASHUK (Gomel)
+1Nikolai YANUSH (Shakhter)
+1Giorgi KANTARIA (Neman Grodno)
+1Valeri GORBACHIK (Torpedo Zhodino)
+1Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk)
+1Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
Superkubok
Saturday, 2 March 2019
BATE1-3Dinamo Brest

49(p)Moukam
40Laptev

74(og)Filipović

80Savitsky

Results
Friday, 29 March 2019
1Gomel2-3Neman Grodno

45(og)Kantaria
9N'Djeng
59Kvashuk
23Kantaria

41Legchilin
1Minsk0-0Vitebsk
Saturday, 30 March 2019
1BATE2-0Dnyapro

28Baga
61Skavysh
1Shakhter1-0Torpedo Minsk

86Yanush
1Isloch2-0Gorodeya

30Makas
57Makas
Sunday, 31 March 2019
1Dinamo Minsk1-0Slavia Mozyr

63Zubovich
1Torpedo Zhodino1-2Dinamo Brest

90Gorbachik
63Nekhaichik

88Fameyeh
1Slutsk0-0Energetik-BGU