ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
2165642.619343.06%4822.22%7534.72%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dynamo Brest2721516520+4568XWWW1410314312131120228
2=BATE2719445419+3561LWXX141112311013832239
3=Shakhter2718545319+3459XWXL131021331014833209
4=Dinamo Minsk2714583933+647LXXL138142214146441719
5=Isloch2713684032+845WXWX13832197145362125
6=Torpedo Zhodino2713683830+845WOLL147432012136251818
7=Gorodeya2712782925+443WWWL147341514135441411
8+2Minsk2788113442-832WLWW147432019131481423
9-1Neman Grodno2795132334-1132LWWL13346612146171722
10-1Vitebsk2787122334-1131LOWL13454141314428921
11=Slavia Mozyr2787123035-531WXOL144371821134451214
12+1Dnyapro2776142733-627WLXW14626181413148919
13-1Slutsk2776142445-2127LOLL134361225143381220
-14=Energetik-BGU2768134461-1726WXLW132561724144372737
--15=Gomel2748153748-1120LLXO131481622143472126
--16=Torpedo Minsk271323454-506LLLL141112229130211225

Top Scorers
17
Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 5p)
13
Vitaliy KVASHUK (Gomel, 3p)
12
Pavel NEKHAICHIK (Dynamo Brest)
11+1Denis LAPTEV (Dynamo Brest)
10+1Stanislav DRAGUN (BATE)
+1Momo YANSANÉ (Isloch)
9+2Ruslan BOLOV (Gomel)
+1Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 3p)
+1Maksim SKAVYSH (BATE)

Nikolai YANUSH (Shakhter)

Elis BAKAJ (Shakhter, 5p)
+2Aleksandr MAKAS (Isloch)

Igor STASEVICH (BATE)
8
Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 2p)

Oleksiy KHOBLENKO (Dynamo Brest, 1p)

Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)

Pavel SAVITSKY (Dynamo Brest, 3p)
+1Artem ARKHIPOV (Gorodeya)
7
Ivan BAKHAR (Minsk, 1p)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)

Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)

Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)
Results
Friday, 1 November 2019
27Minsk1-0Slutsk

7Vasylyev
Saturday, 2 November 2019
27Torpedo Minsk0-3Energetik-BGU
Score awarded as 0-3.
27Gorodeya1-0Neman Grodno

74Arkhipov
Sunday, 3 November 2019
27BATE2-4Isloch

24Dragun
6Makas
39Skavysh
47Makas

69Yansané

72Stephen
27Dynamo Brest1-1Shakhter

8Laptev
22Khvaschinsky
27Torpedo Zhodino4-0Dinamo Minsk

33Yusov
53Yusov
60Bukorac
85Poé
27Dnyapro2-0Vitebsk

32Podstrelov
65Gribovsky
Monday, 4 November 2019
27Slavia Mozyr3-2Gomel

66(og)Ivanov
16Bolov
75Slyusar
22Bolov
85Nedashkovsky