ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
561242.212442.86%1221.43%2035.71%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1+1Dinamo Brest7520134+917WWOX321071431063
2-1Shakhter7502105+515LWLW430164320141
3=BATE7502103+715WLWW430141320162
4=Isloch7502115+615WLWW440082310233
5=Torpedo Zhodino7421104+614WOWW421153321051
6=Neman Grodno741286+213WOWW311113430173
7=Dinamo Minsk741274+313WLLW430152311122
8=Vitebsk724176+110WWXL312043412133
9=Slavia Mozyr73131010+010WWOL310267421143
10=Gomel72051412+26LLLL410366310286
11=Dnyapro7124310-75LWOO301215411225
12+1Energetik-BGU7124715-85LLWX301227411258
13+1Slutsk7124514-95LWXL4112310301224
-14-2Gorodeya7124211-95LWOL311124401307
--15=Minsk704358-34LLLO403112301246
--16=Torpedo Minsk711527-54LLLL310212401315

Top Scorers
6+1Vitaliy KVASHUK (Gomel)
5+2Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
4
Aleksandr MAKAS (Isloch)
3
Artem DUDIK (Slutsk, 1p)

Nikolai YANUSH (Shakhter)

Ruslan BOLOV (Gomel)
+1Maksym SLYUSAR (Slavia Mozyr, 3p)

Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
2
Haik MOSAKHANIAN (Energetik-BGU)

Artem STARHORODSKYI (Vitebsk, 1p)
+1Momo YANSANÉ (Isloch)

Valeriy GROMYKO (Shakhter)

Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)
+1Denis LAPTEV (Dinamo Brest)
+1Artem VASILEV (Minsk)

Kehinde FATAI (Dinamo Minsk, 1p)

Maksim SKAVYSH (BATE)

Igor STASEVICH (BATE)

Marko OBRADOVIĆ (Torpedo Zhodino)

Godrey STEPHEN (Isloch)

Anton SAROKA (BATE)

Artem SOLOVEI (Torpedo Zhodino)

Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 2p)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino)
+2Maksim YABLONSKY (Neman Grodno)

Elis BAKAJ (Shakhter)
Results
Friday, 10 May 2019
7Slavia Mozyr4-3Minsk

4(p)Slyusar
87Vasilev
22Melnikov
88Zubeiko
61Chukhlei
90Vasylyev
90Kovalevsky
Saturday, 11 May 2019
7Dinamo Brest4-0Gorodeya

33Noyok
45Nekhaichik
78Nekhaichik
90Laptev
7Torpedo Zhodino1-0Slutsk

84Nikolaevich
7Isloch2-1Energetik-BGU

32Komarovsky
40Shkurin
34Yansané
7Dnyapro0-3Neman Grodno


35Yablonsky

46Evdokimov

70Yablonsky
Sunday, 12 May 2019
7Dinamo Minsk3-1Gomel

14(p)Danilo
49Kvashuk
55Dyakov
90Yahaya
7BATE1-0Torpedo Minsk

45Dubajić
7Vitebsk1-0Shakhter

17Karamushka