ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1734582.647643.93%3721.39%6034.68%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dynamo Brest2217415516+3955XWWW1182136911920197
2=BATE2116234412+3250XWWL11100127510622177
3=Shakhter2116234313+3050OWWW1191128810712155
4=Dinamo Minsk2114163321+1243WWWW118032111106131210
5=Torpedo Zhodino2211563124+738WWWX11542139116141815
6=Isloch2211473125+637WLXL11812175113351420
7=Gorodeya228772223-131OLLW115331212113441011
8+2Neman Grodno2275102131-1026WLLO11245511115151620
9-1Slutsk2275102236-1426LLWW114251222113351014
10+1Vitebsk2266101930-1124WLLL11344121311326717
11-2Slavia Mozyr2165102330-723LLXL10325141611335914
12=Minsk225892734-723WLWL115421513110471221
13=Gomel2246123340-718LWXL111371520113351820
-14=Energetik-BGU2237123056-2616LXLL111461221112361835
--15=Dnyapro2144132031-1116LWLW10325121311128818
--16=Torpedo Minsk211317436-326LLLL1011821711029219

Top Scorers
12
Vitaliy KVASHUK (Gomel, 2p)
11
Pavel NEKHAICHIK (Dynamo Brest)
10
Denis LAPTEV (Dynamo Brest)
9+1Stanislav DRAGUN (BATE)

Elis BAKAJ (Shakhter, 5p)

Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 2p)
8+1Momo YANSANÉ (Isloch)
+1Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)
7+1Ivan BAKHAR (Minsk, 1p)

Ruslan BOLOV (Gomel)
+1Pavel SAVITSKY (Dynamo Brest, 3p)

Maksim SKAVYSH (BATE)

Nikolai YANUSH (Shakhter)

Igor STASEVICH (BATE)
6
Oleksiy KHOBLENKO (Dynamo Brest, 1p)

Bojan DUBAJIĆ (BATE)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)

Yuri KOVALEV (Shakhter)

Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 2p)

Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)
+1Aleksandr MAKAS (Isloch)
+1Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)
Results
Friday, 20 September 2019
22Minsk1-0Slavia Mozyr

58(p)Bakhar
22Gorodeya1-3Dynamo Brest

64Arkhipov
14Savitsky

54Noyok

77Gordeichuk
Saturday, 21 September 2019
22Torpedo Minsk0-3BATE
Score awarded as 0-3.
22Shakhter4-0Vitebsk

4Szöke
8Bodul
38Bodul
63Sachivko
22Neman Grodno1-0Dnyapro

47(p)Alykulov
22Slutsk1-2Torpedo Zhodino

45Serdyuk
3Kuzmenok

90Schadin
Sunday, 22 September 2019
22Gomel0-1Dinamo Minsk


63Zubovich
22Energetik-BGU1-2Isloch

51Sadovsky
12Makas

75Yansané
Wednesday, 25 September 2019
15Slavia Mozyr0-1Vitebsk


56Matveenko
18Dynamo Brest1-1BATE

46Gordeichuk
53Dragun
15Gorodeya0-0Shakhter