ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
882092.374045.45%1921.59%2932.95%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dinamo Brest11920266+2029WWWW54101626510104
2=BATE11902194+1527WWWW6501102540192
3=Shakhter11803189+924LWWW6501125530264
4+1Dinamo Minsk11713179+822WWWL6501123521256
5-1Isloch11704159+621LWLW6600122510437
6=Torpedo Zhodino11623148+620WLLW631264531184
7=Slavia Mozyr115241412+217XWWL521298631254
8=Neman Grodno114161016-613LLLL5113156303911
9+1Gorodeya11344611-513OOWW522134612337
10-1Vitebsk113441113-213LLWL522186612337
11+1Dnyapro112451016-610WLXX5122566123510
12+2Minsk111641015-59WOLX613236503279
13-2Gomel112181721-47LLXL61058115113910
-14-1Energetik-BGU111461127-167LOLX50325106114617
--15=Slutsk11146923-147XLLX6123615502338
--16=Torpedo Minsk11137210-86OOLL511313602417

Top Scorers
7+1Denis LAPTEV (Dinamo Brest)

Vitaliy KVASHUK (Gomel)
6
Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
5+1Maksim SKAVYSH (BATE)

Ruslan BOLOV (Gomel)
+2Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)
+1Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
4
Momo YANSANÉ (Isloch)

Valeriy GROMYKO (Shakhter)
+1Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 1p)

Nikolai YANUSH (Shakhter)
+2Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)
+1Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 3p)
+1Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino)

Elis BAKAJ (Shakhter, 2p)

Aleksandr MAKAS (Isloch)
3
Haik MOSAKHANIAN (Energetik-BGU)

Artem DUDIK (Slutsk, 1p)

Dmitri PODSTRELOV (Dnyapro)

Igor STASEVICH (BATE)

Marko OBRADOVIĆ (Torpedo Zhodino)
+2Stanislav DRAGUN (BATE)

Bojan DUBAJIĆ (BATE)
+1Aleksei ZALESKY (Dnyapro)
+1Murat KHOTOV (Slutsk)
+1Artem PETRENKO (Slavia Mozyr)

Maksym SLYUSAR (Slavia Mozyr, 3p)
Results
Friday, 14 June 2019
11Minsk2-1Neman Grodno

10(p)Vasylyev
71Yakimov
76Shevchenko
11Gorodeya0-0Torpedo Minsk
Saturday, 15 June 2019
11Slavia Mozyr1-1Slutsk

21Petrenko
25Khotov
11Torpedo Zhodino1-0Vitebsk

14Myshenko
11Dnyapro3-0Isloch

37Zalesky
53Bondarenko
55Marušić
Sunday, 16 June 2019
11Dinamo Minsk6-1Energetik-BGU

25Zubovich
10Vasilev
29Zubovich
62Bilonoh
80Bilonoh
84Trebotić
88Trebotić
11BATE3-1Shakhter

60Dragun
66Antić
70Dragun
76Skavysh
11Dinamo Brest3-0Gomel

7Fameyeh
63(p)Savitsky
90Laptev