ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
801862.323442.50%1721.25%2936.25%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dinamo Brest10820236+1726WWWW43101326510104
2=BATE10802163+1324WWWW540171540192
3=Shakhter10802176+1124WWWL6501125430151
4=Isloch10703156+921WLWW6600122410334
5+1Dinamo Minsk10613118+319WWLW540162521256
6-1Torpedo Zhodino10523138+517LLWW521254531184
7+1Slavia Mozyr105141311+216WWLW420287631254
8-1Neman Grodno10415914-513LLLW511315530289
9=Vitebsk103431112-113LWLW522186512236
10=Gorodeya10334611-512OWWL421134612337
11=Gomel102171718-17LXLL6105811411297
12=Dnyapro10145716-97LXXL4022266123510
13=Energetik-BGU101451021-117OLXL50325105113511
-14+1Minsk10064814-66OLXL503215503279
--15-1Slutsk10136822-146LLXL6123615401327
--16=Torpedo Minsk10127210-85OLLL511313501417

Top Scorers
7
Vitaliy KVASHUK (Gomel)
6+2Denis LAPTEV (Dinamo Brest)
+1Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
5
Ruslan BOLOV (Gomel)
4+1Momo YANSANÉ (Isloch)
+1Valeriy GROMYKO (Shakhter)
+1Maksim SKAVYSH (BATE)
+1Nikolai YANUSH (Shakhter)
+1Elis BAKAJ (Shakhter, 2p)

Aleksandr MAKAS (Isloch)

Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
3
Haik MOSAKHANIAN (Energetik-BGU)

Oleksandr VASYLYEV (Minsk)

Artem DUDIK (Slutsk, 1p)
+1Dmitri PODSTRELOV (Dnyapro)
+1Igor STASEVICH (BATE)

Marko OBRADOVIĆ (Torpedo Zhodino)

Bojan DUBAJIĆ (BATE)

Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 2p)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino)

Maksym SLYUSAR (Slavia Mozyr, 3p)
+2Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)
Results
Friday, 31 May 2019
10Shakhter3-1Dnyapro

3Gromyko
10Podstrelov
53Yanush
62(p)Bakaj
10Isloch1-0Torpedo Zhodino

81Yansané
Saturday, 1 June 2019
10Gomel0-2BATE


45Stasevich

88Skavysh
10Vitebsk1-3Dinamo Minsk

8Pechenin
37(p)Zubovich

69Bilonoh

84Zubovich
10Energetik-BGU0-0Gorodeya
Sunday, 2 June 2019
10Torpedo Minsk0-0Minsk
10Neman Grodno0-1Slavia Mozyr


33Anufriev
10Slutsk1-3Dinamo Brest

66(p)Bamba
33Laptev

52Nekhaichik

80Laptev