ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1975152.618744.16%4120.81%6935.03%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dinamo Brest2520416218+4464WWWX1310214211121020207
2=BATE2418334913+3657XWWX13111129611722207
3=Shakhter2417344716+3154LWXO12101131812723168
4=Dinamo Minsk2414373525+1045LXXW138142214116231311
5+1Isloch2512583529+641WXLW12822186134361723
6-1Torpedo Zhodino2512583430+441LLWW136431612126151818
7=Gorodeya2510782525+037WLWO136341414124441111
8=Vitebsk2586112332-930WLWW12444141313427919
9+1Minsk2578103341-829WWLW136431919121471422
10+2Neman Grodno2585122233-1129WLLW12246512136161721
11-2Slavia Mozyr2475122632-626LWLL123271418124351214
12-1Slutsk2575132444-2026LLLL124261225133371219
13+1Dnyapro2465132431-723WOWL12525161312138818
-14-1Energetik-BGU2557133858-2022LWWL122461421133372437
--15=Gomel2548133443-920XOLL121471520133461923
--16=Torpedo Minsk241320445-416LLLL11119220130211225

Top Scorers
14
Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 4p)
12
Vitaliy KVASHUK (Gomel, 2p)
11
Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
10
Denis LAPTEV (Dinamo Brest)
9
Stanislav DRAGUN (BATE)

Elis BAKAJ (Shakhter, 5p)
8+3Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 2p)

Momo YANSANÉ (Isloch)

Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)

Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 3p)

Maksim SKAVYSH (BATE)

Nikolai YANUSH (Shakhter)

Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 3p)
7+1Oleksiy KHOBLENKO (Dinamo Brest, 1p)

Igor STASEVICH (BATE)

Ivan BAKHAR (Minsk, 1p)

Ruslan BOLOV (Gomel)
+1Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)
+1Artem ARKHIPOV (Gorodeya)

Aleksandr MAKAS (Isloch)

Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)
Results
Saturday, 19 October 2019
25Dinamo Minsk0-2Vitebsk


26Gurenko

77Teverov
25BATE1-1Gomel

74Yablonsky
28Akubardiya
25Slavia Mozyr0-1Neman Grodno


69Zhukovsky
25Minsk3-0Torpedo Minsk
Score awarded as 3-0.
Sunday, 20 October 2019
25Dinamo Brest3-2Slutsk

79Krivets
14Dudik
90Kislyak
90Semenov
90Khoblenko
25Torpedo Zhodino1-3Isloch

74Myshenko
38Komarovsky

64(p)Komarovsky

86Komarovsky
25Dnyapro2-0Shakhter

82Marušić
90Marušić
Monday, 21 October 2019
25Gorodeya1-0Energetik-BGU

23Arkhipov