ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
2326052.6010344.40%5121.98%7833.62%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dinamo Brest2922616721+4672WXXW1511314412141130239
2=BATE2921445920+3967WWLW1512123410149322510
3=Shakhter2919555821+3762LWXW1411213811158342010
4=Dinamo Minsk2915594236+650LWLX149142514156451722
5=Isloch2913794135+646LXWX14842208155372127
6=Torpedo Zhodino29136104034+645LLWO147432012156272022
7=Gorodeya2912893128+344LOWW157351717145541411
8+1Neman Grodno29106132735-836XWLW154561013146171722
9-1Minsk2998123543-835WLWL158432119141491424
10+1Slavia Mozyr2997133340-734WLWX155372021144461319
11+2Slutsk2987142745-1831WOLO144461225154381520
12-2Vitebsk2987142437-1331LLLO14455151515429922
13+1Energetik-BGU2979134763-1630XWWX143561925154472838
-14-2Dnyapro2986152937-830WLWL15726201514149922
--15=Gomel2968154150-926WWLL142481722154472428
--16=Torpedo Minsk291325460-566LLLL151113232140212228

Top Scorers
17
Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 5p)
14+1Vitaliy KVASHUK (Gomel, 3p)
13+2Stanislav DRAGUN (BATE, 1p)
12
Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
11
Denis LAPTEV (Dinamo Brest)

Nikolai YANUSH (Shakhter)
10
Momo YANSANÉ (Isloch)
+1Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 3p)

Maksim SKAVYSH (BATE)

Elis BAKAJ (Shakhter, 5p)

Aleksandr MAKAS (Isloch)
9+1Oleksiy KHOBLENKO (Dinamo Brest, 1p)

Igor STASEVICH (BATE)

Ruslan BOLOV (Gomel)
+1Artem ARKHIPOV (Gorodeya, 1p)
8
Darko BODUL (Shakhter)

Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 2p)

Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)

Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 3p)
7
Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)

Ivan BAKHAR (Minsk, 1p)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)

Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)
Results
Saturday, 23 November 2019
29Torpedo Minsk0-3Slutsk
Score awarded as 0-3.
Sunday, 24 November 2019
29BATE3-0Dinamo Minsk

19Dragun
41Berezkin
76(p)Dragun
29Slavia Mozyr2-0Isloch

49Tetteh
72Tetteh
29Dinamo Brest1-0Vitebsk

38Khoblenko
29Neman Grodno1-1Energetik-BGU

80Stojković
68Twe
29Minsk1-0Shakhter

79Vasylyev
29Gorodeya2-3Gomel

53Sorokin
12(og)Joksimović
71(p)Arkhipov
37Glebko

41Kvashuk
29Dnyapro2-1Torpedo Zhodino

86Kozlov
74Yusov
90Zalesky