ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1313422.615743.51%2922.14%4534.35%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dinamo Brest1713313810+2842WWLW86112669720124
2=BATE161312327+2540WWWW98012147511113
3=Shakhter1511132811+1734WWWO9711217640274
4=Isloch1710252619+732WWXW98101738215916
5=Dinamo Minsk1610152517+831WWLW96031610741297
6=Torpedo Zhodino178452420+428XLLW943211884131312
7+1Gorodeya166551314-123WLOW732256933388
8-1Neman Grodno176381928-921LXOW81343995041619
9+2Slutsk175571627-1120WWOW83238159234812
10-1Slavia Mozyr155461818+019XLLX621399933399
11-1Vitebsk164571421-717LXLL933311117124310
12=Minsk172872128-714LXXL824291190451217
13=Energetik-BGU173592343-2014LLWL813491692251427
-14=Gomel1734102732-513LXWO9126131782241415
--15=Dnyapro1624101426-1210LLLL81258138125613
--16=Torpedo Minsk161312421-176LLLL7115289027213

Top Scorers
9+1Vitaliy KVASHUK (Gomel)
8
Denis LAPTEV (Dinamo Brest)
7+2Nikolai YANUSH (Shakhter)
+1Stanislav DRAGUN (BATE)
+1Ruslan BOLOV (Gomel)
+1Elis BAKAJ (Shakhter, 4p)
6
Momo YANSANÉ (Isloch)
+1Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)

Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
+1Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 2p)

Maksim SKAVYSH (BATE)

Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)

Igor STASEVICH (BATE)
5
Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 1p)

Marko OBRADOVIĆ (Torpedo Zhodino)

Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 3p)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino)

Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)

Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
4
Valeriy GROMYKO (Shakhter)

Oleksandr NOYOK (Dinamo Brest)

Artem VASILEV (Minsk)

Evgeni SHEVCHENKO (Minsk)
+1Aleksandr ANUFRIEV (Slavia Mozyr)
+1Ivan BAKHAR (Minsk)

Aleksei ZALESKY (Dnyapro)

Ilya SHKURIN (Energetik-BGU)

Valeri GORBACHIK (Torpedo Zhodino)

Aleksandr MAKAS (Isloch)
Results
Friday, 9 August 2019
17Torpedo Zhodino1-1Slavia Mozyr

67(p)Yusov
90Anufriev
17Isloch3-0Torpedo Minsk
Score awarded as 3-0.
Saturday, 10 August 2019
17Gomel3-4Slutsk

40Bolov
3Krivulkin
64Lutsevich
12Pustozerov
74Kvashuk
24Adah

65(og)Gultyaev
17Dnyapro0-1Dinamo Brest


6Milevskyi
Sunday, 11 August 2019
17Dinamo Minsk3-2Minsk

45Pejović
23Bakhar
72(p)Danilo
58Vasylyev
90Chizh
17BATE4-1Energetik-BGU

4(og)Swen
38Sadovsky
19Tuominen
27Moukam
29Dragun
17Vitebsk0-2Gorodeya


67(og)Guschenko

74Arkhipov
Monday, 12 August 2019
17Shakhter6-0Neman Grodno

7(p)Bakaj
13Antić
28Yanush
45Yanush
87Shindagoridze
90(p)Balanovich