ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1544142.686844.16%3422.08%5233.77%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dynamo Brest1915314814+3448WWWW971132810820166
2=BATE1814133810+2843LWWW109012548512136
3=Shakhter1814133813+2543WWWW108112488602145
4=Dinamo Minsk1912163020+1037WWLW10703191095131110
5=Isloch2010462923+634XLXW10811174102351219
6=Torpedo Zhodino209562823+532WXLX10442129105141614
7=Gorodeya198652018+230WXWW95221191034399
8+1Slutsk207582032-1226WWLW10424112010334912
9-1Neman Grodno206592030-1023LOXL10145411105141619
10=Slavia Mozyr186482126-522LLWX8314121310334913
11=Vitebsk195681724-721LOWL1034311119225613
12=Minsk204882631-520WLWL104421413100461218
13+1Gomel2036113138-715XLXL101361519102351619
-14-1Energetik-BGU2036112752-2515LLXL101451119102261633
--15=Dnyapro1934121730-1313LWLL922591310127817
--16=Torpedo Minsk191315430-266LLLL911721410028216

Top Scorers
12+1Vitaliy KVASHUK (Gomel, 2p)
11+2Pavel NEKHAICHIK (Dynamo Brest)
9+1Denis LAPTEV (Dynamo Brest)
8+1Stanislav DRAGUN (BATE)
+1Elis BAKAJ (Shakhter, 5p)
+1Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 2p)
7+1Momo YANSANÉ (Isloch)

Ruslan BOLOV (Gomel)

Nikolai YANUSH (Shakhter)
6+1Ivan BAKHAR (Minsk)

Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)

Bojan DUBAJIĆ (BATE)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)

Yuri KOVALEV (Shakhter)

Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 2p)

Maksim SKAVYSH (BATE)

Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)

Igor STASEVICH (BATE)
5
Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 1p)
+1Oleksiy KHOBLENKO (Dynamo Brest, 1p)

Pavel SAVITSKY (Dynamo Brest, 3p)
+1Aleksandr MAKAS (Isloch)

Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)

Joel FAMEYEH (Dynamo Brest)

Marko OBRADOVIĆ (Torpedo Zhodino)
Results
Friday, 30 August 2019
20Gorodeya3-2Dnyapro

43Arkhipov
16(p)Gribovsky
49Pavlyuchek
65Pobudei
83Sajčić
Saturday, 31 August 2019
20Gomel2-2Isloch

27Gultyaev
30Makas
75(p)Kvashuk
89Yansané
20Slavia Mozyr2-4Dynamo Brest

7Petrenko
3Nekhaichik
50Rozhkov
14Nekhaichik

63Laptev

90Khoblenko
20Torpedo Minsk0-3Torpedo Zhodino
Score awarded as 0-3.
20Slutsk3-0Vitebsk

34(og)Zolotov
37Serdyuk
45Serdyuk
Sunday, 1 September 2019
20Neman Grodno0-1Dinamo Minsk


53Yatchenko
20Energetik-BGU1-2Shakhter

22(p)Shkurin
9Balanovich

45(p)Bakaj
20Minsk3-2BATE

4Chagovets
52Dragun
10Bakhar
70Filipović
19Yarotsky