ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1814782.648144.75%3820.99%6234.25%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dinamo Brest2318415816+4258WXWW1292139911920197
2=BATE2217234512+3353WXWW12110128510622177
3=Shakhter2216334414+3051XOWW1191128811722166
4=Dinamo Minsk2214263422+1244XWWW128132212106131210
5=Torpedo Zhodino2312563324+941WWWW12642159116141815
6=Isloch2311483127+437LWLX11812175123361422
7=Gorodeya239772323+034WOLL115331212124441111
8+2Vitebsk2376102130-927WWLL12444141311326717
9-1Neman Grodno2375112132-1126LWLL11245511125161621
10-1Slutsk2375112238-1626LLLW114251222123361016
11=Slavia Mozyr2265112331-823LLLX11326141711335914
12=Minsk2358102840-1223LWLW125431619110471221
13+1Energetik-BGU2347123657-2119WLXL111461221123362436
-14+1Dnyapro2254132231-919WLWL11425141311128818
--15-2Gomel2346133342-918LLWX111371520123361822
--16=Torpedo Minsk221318439-356LLLL10118217120210222

Top Scorers
13+4Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 3p)
12
Vitaliy KVASHUK (Gomel, 2p)
11
Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
10
Denis LAPTEV (Dinamo Brest)
9
Stanislav DRAGUN (BATE)

Elis BAKAJ (Shakhter, 5p)
8
Momo YANSANÉ (Isloch)

Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)
7
Maksim SKAVYSH (BATE)

Nikolai YANUSH (Shakhter)

Igor STASEVICH (BATE)

Ivan BAKHAR (Minsk, 1p)

Ruslan BOLOV (Gomel)

Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 3p)
6
Oleksiy KHOBLENKO (Dinamo Brest, 1p)

Yuri KOVALEV (Shakhter)

Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 2p)

Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)

Bojan DUBAJIĆ (BATE)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)

Aleksandr MAKAS (Isloch)

Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)
Results
Friday, 27 September 2019
23Minsk1-6Energetik-BGU

5Zubeiko
15Shkurin

42(p)Shkurin

49Shkurin

68Shkurin

70Twe

89Kontsedaylov
23Dnyapro2-0Slutsk

70Marušić
88Gribovsky
Saturday, 28 September 2019
23BATE1-0Neman Grodno

27(og)Legchilin
23Dinamo Brest3-0Torpedo Minsk
Score awarded as 3-0.
23Torpedo Zhodino2-0Gomel

6Kuzmenok
54Gorbachik
Sunday, 29 September 2019
23Dinamo Minsk1-1Shakhter

79(p)Danilo
26Bodul
23Slavia Mozyr0-1Gorodeya


81Arkhipov
23Vitebsk2-0Isloch

64Gurenko
69Matveenko