ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1463842.636544.52%3322.60%4832.88%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dinamo Brest1814314412+3245WWWL97113289720124
2=BATE171412367+2943WWWW109012547511113
3=Shakhter1713133612+2440WWWW108112487502124
4+1Dinamo Minsk1811162920+934WLWW10703191084131010
5-1Isloch1910362721+633LXWW1081117492251017
6=Torpedo Zhodino198562523+229XLXL1044212994141314
7=Gorodeya187651716+127XWWL8422871034399
8+1Neman Grodno196582029-923OXLX9144410105141619
9+2Slutsk196581732-1523WLWW932482010334912
10-2Slavia Mozyr176471922-322LWXL731310910334913
11-1Vitebsk185671721-421OWLX1034311118224610
12=Minsk193882329-617LWLX93421111100461218
13=Energetik-BGU1936102650-2415LXLL91441017102261633
-14=Gomel1935112936-714LXLX91261317102351619
--15=Dnyapro1834111527-1213WLLL92259139126614
--16=Torpedo Minsk181314427-236LLLL811621110028216

Top Scorers
11+1Vitaliy KVASHUK (Gomel, 1p)
9+3Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
8
Denis LAPTEV (Dinamo Brest)
7
Nikolai YANUSH (Shakhter)

Stanislav DRAGUN (BATE)

Ruslan BOLOV (Gomel)

Elis BAKAJ (Shakhter, 4p)
+2Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 1p)
6
Momo YANSANÉ (Isloch)

Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)
+1Yuri KOVALEV (Shakhter)

Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 2p)

Maksim SKAVYSH (BATE)

Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)

Igor STASEVICH (BATE)
+3Bojan DUBAJIĆ (BATE)
+1Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)
5
Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 1p)

Marko OBRADOVIĆ (Torpedo Zhodino)

Ivan BAKHAR (Minsk)

Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 3p)

Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)

Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
Results
Friday, 23 August 2019
19Isloch0-1Slutsk


78Serdyuk
19Dnyapro1-0Minsk

62Ignatenko
Saturday, 24 August 2019
19Dinamo Minsk3-0Torpedo Minsk
Score awarded as 3-0.
19Dinamo Brest6-2Energetik-BGU

4Kislyak
10Shkurin
21Gordeichuk
88(p)Shkurin
28Nekhaichik
39Nekhaichik
45Nekhaichik
80Khoblenko
19Vitebsk0-0Neman Grodno
Sunday, 25 August 2019
19BATE4-0Slavia Mozyr

36Dubajić
49Dubajić
54Dubajić
69Volkov
19Shakhter3-1Gomel

12Kovalev
31Kvashuk
37Balanovich
63Sachivko
19Torpedo Zhodino1-1Gorodeya

50(p)Myshenko
44Arkhipov