ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1894952.618343.92%4021.16%6634.92%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dynamo Brest2419415916+4361WWXW12921399121020207
2=BATE2318234812+3656WWXW12110128511722207
3=Shakhter2317334714+3354WXOW12101131811722166
4=Dinamo Minsk2314363523+1245XXWW128132212116231311
5=Torpedo Zhodino2412573327+641LWWW12642159126151818
6=Isloch2411583228+438XLWL12822186123361422
7=Gorodeya249782425-134LWOL125341314124441111
8=Vitebsk2476112132-1127LWWL12444141312327719
9+2Slavia Mozyr2375112631-526WLLL113261417124351214
10+2Minsk2468103041-1126WLWL125431619121471422
11-1Slutsk2475122241-1926LLLL124261225123361016
12-3Neman Grodno2475122133-1226LLWL12246512125161621
13=Energetik-BGU2457123857-1922WWLX122461421123362436
-14=Dnyapro2355132231-920OWLW11425141312138818
--15=Gomel2447133342-919OLLW121471520123361822
--16=Torpedo Minsk231319442-386LLLL11119220120210222

Top Scorers
14+1Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 4p)
12
Vitaliy KVASHUK (Gomel, 2p)
11
Pavel NEKHAICHIK (Dynamo Brest)
10
Denis LAPTEV (Dynamo Brest)
9
Stanislav DRAGUN (BATE)

Elis BAKAJ (Shakhter, 5p)
8
Momo YANSANÉ (Isloch)

Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)
+1Pavel SAVITSKY (Dynamo Brest, 3p)
+2Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 3p)
+1Maksim SKAVYSH (BATE)
+1Nikolai YANUSH (Shakhter)
7
Ivan BAKHAR (Minsk, 1p)

Ruslan BOLOV (Gomel)
+1Aleksandr MAKAS (Isloch)

Igor STASEVICH (BATE)
+1Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)
6
Oleksiy KHOBLENKO (Dynamo Brest, 1p)

Bojan DUBAJIĆ (BATE)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)

Yuri KOVALEV (Shakhter)
+1Artem ARKHIPOV (Gorodeya)

Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)
Results
Friday, 4 October 2019
24Gorodeya1-2Minsk

9Arkhipov
71(p)Vasylyev

86Vasylyev
Saturday, 5 October 2019
24Torpedo Minsk0-3Slavia Mozyr
Score awarded as 0-3.
24Shakhter3-0Torpedo Zhodino

12Rybak
80Bodul
81Yanush
24Neman Grodno0-1Dynamo Brest


80Savitsky
24Slutsk0-3BATE


10Skavysh

67Willumsson

85Milić
Sunday, 6 October 2019
24Gomel0-0Dnyapro
24Energetik-BGU2-0Vitebsk

20(p)Shkurin
54Girs
24Isloch1-1Dinamo Minsk

63Makas
30Zubovich