ALB flag
ALB
ALG flag
ALG
ARG flag
ARG
ARM flag
ARM
AUS flag
AUS
AUT flag
AUT
AZE flag
AZE
BEL flag
BEL
BIH flag
BIH
BLR flag
BLR
BOL flag
BOL
BRA flag
BRA
BUL flag
BUL
CHI flag
CHI
CHN flag
CHN
COL flag
COL
CRC flag
CRC
CRO flag
CRO
CYP flag
CYP
CZE flag
CZE
DEN flag
DEN
ECU flag
ECU
EGY flag
EGY
ENG flag
ENG
ESP flag
ESP
EST flag
EST
FIN flag
FIN
FRA flag
FRA
GEO flag
GEO
GER flag
GER
GRE flag
GRE
HUN flag
HUN
IRL flag
IRL
IRN flag
IRN
ISL flag
ISL
ISR flag
ISR
ITA flag
ITA
JPN flag
JPN
KAZ flag
KAZ
KOR flag
KOR
LTU flag
LTU
LVA flag
LVA
MDA flag
MDA
MEX flag
MEX
MKD flag
MKD
MLT flag
MLT
MNE flag
MNE
NED flag
NED
NIR flag
NIR
NOR flag
NOR
PAR flag
PAR
PER flag
PER
POL flag
POL
POR flag
POR
QAT flag
QAT
ROU flag
ROU
RSA flag
RSA
RUS flag
RUS
SCO flag
SCO
SRB flag
SRB
SUI flag
SUI
SVK flag
SVK
SVN flag
SVN
SWE flag
SWE
TUR flag
TUR
UKR flag
UKR
URU flag
URU
USA flag
USA
VEN flag
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoals1X2
481002.081735.42%1225.00%1939.58%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
12Shakhter6501104+615WLWW430164220040
22Dinamo Brest642094+514WOXW211031431063
32BATE640293+612LWWL320131320162
42Isloch640294+512LWWW330061310233
5Torpedo Zhodino632194+511OWWX311143321051
61Neman Grodno631256-110OWWL311113320143
71Dinamo Minsk631243+110LLWW320121311122
82Vitebsk614166+07WXLX202033412133
94Slavia Mozyr621367-17WOLW200224421143
102Gomel6204139+46LLLW410366210173
113Dnyapro612337-45WOOL201112411225
123Gorodeya612327-55WOLL311124301203
134Energetik-BGU6123613-75LWXL301227311146
142Slutsk6123513-85WXLL4112310201123
153Minsk604224-24LLOX403112201112
165Torpedo Minsk611426-44LLLX310212301214

Top Scorers
5
Vitaliy KVASHUK (Gomel)
4
Aleksandr MAKAS (Isloch)
3
Ruslan BOLOV (Gomel)

Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)
+1Artem DUDIK (Slutsk, 1p)

Nikolai YANUSH (Shakhter)
+1Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
2
Anton SAROKA (BATE)

Haik MOSAKHANIAN (Energetik-BGU)

Artem SOLOVEI (Torpedo Zhodino)
+1Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 2p)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino)

Artem STARHORODSKYI (Vitebsk, 1p)
+1Kehinde FATAI (Dinamo Minsk, 1p)

Maksim SKAVYSH (BATE)

Maksym SLYUSAR (Slavia Mozyr, 2p)
+1Valeriy GROMYKO (Shakhter)

Elis BAKAJ (Shakhter)
+1Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)

Godrey STEPHEN (Isloch)

Igor STASEVICH (BATE)

Marko OBRADOVIĆ (Torpedo Zhodino)
Results
Saturday, 4 May 2019
6Torpedo Minsk0-1Dnyapro


79Podstrelov
6Neman Grodno0-0Torpedo Zhodino
Sunday, 5 May 2019
6Energetik-BGU1-2Slavia Mozyr

73Sadovsky
28(og)Mawatu

71Anufriev
6Minsk1-2Dinamo Brest

12Vasilev
74(p)Savitsky

76Fameyeh
6Slutsk2-1Dinamo Minsk

68Khotov
85Fatai
80Dudik
Monday, 6 May 2019
6Gomel1-2Vitebsk

75Yudenkov
14Matveenko

45Zolotov
6Shakhter1-0Isloch

18Gromyko
6Gorodeya1-0BATE

49Lebedev