ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1042542.444745.19%2322.12%3432.69%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dinamo Brest131030317+2433WOWW65102137520104
2=BATE131012224+1831WOWW7601132641192
3=Shakhter13913199+1028WOLW7511125640274
4+1Dinamo Minsk138141912+725WLWW7502126631276
5-1Torpedo Zhodino137332011+924XWWL7322976411114
6=Isloch137151614+222LOLW76101226105412
7+2Gorodeya135441012-219WWOO632144722368
8-1Slavia Mozyr135351615+118LXXW621399732276
9+1Neman Grodno135171419-516WLLL61142874031211
10-2Vitebsk134451317-416LWLL63211077124310
11+3Minsk132651318-512WLWO7232686033710
12+1Energetik-BGU132561631-1511XWLO61327117124920
13-1Dnyapro132471120-910LLWL6123587124612
-14-3Slutsk132471024-1410LWXL7223715602439
--15=Gomel132292126-58LXLL7115101361141113
--16=Torpedo Minsk13139315-126LLOO611416702529

Top Scorers
8+1Denis LAPTEV (Dinamo Brest)
7
Vitaliy KVASHUK (Gomel)
6
Pavel NEKHAICHIK (Dinamo Brest)

Ruslan BOLOV (Gomel)
5+1Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 2p)

Maksim SKAVYSH (BATE)
+1Nikolai YANUSH (Shakhter)
+2Stanislav DRAGUN (BATE)
+1Pavel SAVITSKY (Dinamo Brest, 3p)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino)

Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)

Joel FAMEYEH (Dinamo Brest)
4
Momo YANSANÉ (Isloch)

Valeriy GROMYKO (Shakhter)
+1Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)

Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)
+1Igor STASEVICH (BATE)

Elis BAKAJ (Shakhter, 2p)
+1Valeri GORBACHIK (Torpedo Zhodino)

Aleksandr MAKAS (Isloch)
Results
Friday, 28 June 2019
13Torpedo Minsk0-3Neman Grodno


24(p)Zhukovsky

34Rassadkin

44Yakimov
13Torpedo Zhodino3-3Energetik-BGU

16Klimovich
2Shkurin
27Gorbachik
35Twe
90Klimovich
37Sadovsky
Saturday, 29 June 2019
13Dinamo Brest5-1Isloch

6Savitsky
55Komarovsky
17Milevskyi
62Noyok
77(p)Khoblenko
88Laptev
13Minsk3-2Gomel

17(p)Vasylyev
11Nivaldo
63Klimovich
50Lutsevich
83Vasilev
13Gorodeya1-0Slutsk

78Sazonovich
Sunday, 30 June 2019
13BATE3-0Vitebsk

23Stasevich
28Dragun
31Dragun
13Slavia Mozyr0-1Shakhter


82Yanush
13Dnyapro0-2Dinamo Minsk


29(og)Stepanov

38Vergeichik