ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
1624352.687345.06%3521.60%5433.33%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dynamo Brest2016315114+3751WWWW1081135810820166
2=BATE1915134011+2946WLWW1110012758512136
3=Shakhter1915133913+2646WWWW108112489702155
4=Dinamo Minsk2013163221+1140WWWL11803211195131110
5+1Torpedo Zhodino2110562923+635WWXL11542139105141614
6-1Isloch2110472924+534LXLX11812175102351219
7=Gorodeya208662120+130LWXW9522119113441011
8=Slutsk217592134-1326LWWL104241120113351014
9+1Slavia Mozyr196582328-523XLLW9324141510334913
10-1Neman Grodno2165102031-1123LLOX10145411115151620
11=Vitebsk205691826-821LLOW1134412139225613
12=Minsk214892634-820LWLW104421413110471221
13=Gomel2146113339-618WXLX101361519113351820
-14=Energetik-BGU2137112954-2516XLLX101451119112361835
--15=Dnyapro2044122030-1016WLWL10325121310127817
--16=Torpedo Minsk201316433-296LLLL911721411029219

Top Scorers
12
Vitaliy KVASHUK (Gomel, 2p)
11
Pavel NEKHAICHIK (Dynamo Brest)
10+1Denis LAPTEV (Dynamo Brest)
9+1Elis BAKAJ (Shakhter, 5p)
+1Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 2p)
8
Stanislav DRAGUN (BATE)
7
Momo YANSANÉ (Isloch)
+1Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)

Ruslan BOLOV (Gomel)
+1Maksim SKAVYSH (BATE)

Nikolai YANUSH (Shakhter)
+1Igor STASEVICH (BATE)
6+1Oleksiy KHOBLENKO (Dynamo Brest, 1p)

Ivan BAKHAR (Minsk)

Bojan DUBAJIĆ (BATE)
+1Pavel SAVITSKY (Dynamo Brest, 3p)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)

Yuri KOVALEV (Shakhter)

Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 2p)

Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)
5
Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 1p)

Aleksandr MAKAS (Isloch)

Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)

Joel FAMEYEH (Dynamo Brest)

Marko OBRADOVIĆ (Torpedo Zhodino)
Results
Saturday, 14 September 2019
21BATE2-1Gorodeya

61Skavysh
46Mitasov
81Stasevich
21Dynamo Brest3-0Minsk

65Khoblenko
72Laptev
80Savitsky
21Torpedo Zhodino1-0Neman Grodno

41Yusov
21Dnyapro3-0Torpedo Minsk
Score awarded as 3-0.
Sunday, 15 September 2019
21Dinamo Minsk2-1Slutsk

62Danilo
68Buraev
74(p)Danilo
21Slavia Mozyr2-2Energetik-BGU

35(p)Chukhlei
6Shkurin
42Narh
63Sadovsky
21Isloch0-1Shakhter


64Bakaj
Monday, 16 September 2019
21Vitebsk1-2Gomel

40Prudnikov
14Akubardiya

83Zhestkin